Zaznacz stronę

Ogrodzenie jest prawdziwą wizytówką domu. Rzuca się ono w oczy w pierwszej kolejności. Na rynku dostępne jest bardzo dużo najróżniejszych materiałów, które można wykorzystać planując ogrodzenie. Bardzo ważne jest jednak to, aby efekt był spójny z charakterem budynku, a także z tym jak prezentuje się ogrodzenie. Warto zapoznać się z najciekawszymi inspiracjami. 

O czym pamiętać szukając ciekawych pomysłów na ogrodzenie? 

Podczas planowania tego jak będzie wyglądało ogrodzenie wokół działki i z jakiego materiału je wykonano należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim bardzo ważne jest wyznaczenie poszczególnych stref aktywności oraz dostępności. Wbrew pozorom jest to bardzo ważne. 

Dzięki takiemu podziałowi posesji przed wykonaniem ogrodzenia, można zmniejszyć wydatki i w sposób logiczny dopasować je do wymagań i potrzeb.

 Ogrodzenie powinno także być spójne ze stylizacją domu. Inny płot sprawdzi się w przypadku nowoczesnej architektury, a inny gdy mowa o bardziej klasycznych budowlach. Kolejną kwestią jest dopasowanie ogrodzenia do otoczenia działki. Warto spróbować dostosować się do swoich sąsiadów np. stylem czy kolorem, co sprawia, że cała okolica prezentuje się bardziej harmonijnie. 

Z jakich materiałów można wykonać ogrodzenie?

Ogrodzenie posesji może zostać wykonane z najróżniejszych materiałów. Bardzo często o wyborze przesądza dostępny budżet. Wybrany materiał powinien także podobać się inwestorowi, a także być spójny ze stylistyką domu oraz z okolicą. 

Do najpopularniejszych rozwiązań należą m.in. metal, drewno, beton, kamień, czy żywopłoty wykonane z roślin. Oczywiście niektóre rozwiązania będą wymagały większych nakładów finansowych niż inne, nie tylko na etapie budowy, ale także podczas użytkowania. Warto wziąć to pod uwagę jeszcze na etapie projektu. Płoty, które będą mniej odporne na działanie czynników atmosferycznych, trzeba będzie zabezpieczyć, aby nie uległy zniszczeniu. 

Warto także zaznaczyć, że poszczególne rodzaje ogrodzeń różnią się od siebie odpornością na różne uszkodzenia mechaniczne. Z pewnością należy wziąć to pod uwagę. 

Rodzaje ogrodzeń podzielone ze względu na formę

Poszczególne rodzaje ogrodzeń można podzielić m.in. ze względu na formę. Jedną z możliwości są ogrodzenia pionowe. Składają się one z przęseł, które są zamontowane prostopadle do podłoża. Takie rozwiązanie jest bardzo uniwersalne i dobrze pasuje zarówno do nowoczesnych jak i bardziej klasycznych budynków. 

Kolejnym rodzajem są poziome ogrodzenia, które są bardzo nowoczesne i stworzone są z przęseł montowanych równolegle do gruntu. W ostatnim czasie zyskują one coraz większą popularność. Ich główną zaletą jest złudzenie optyczne jakie wywołują, dzięki któremu posesja oraz budynek wydają się szersze.

Można też wybrać ogrodzenie pełne. Składają się one z poszczególnych przęseł oraz innych elementów, które są w całości wypełnione. Ogrodzenie tego typu nie ma żadnych prześwitów, dzięki czemu zapewniona jest dużą prywatność. 

Ostatnią możliwością jest bardzo atrakcyjne wizualnie ogrodzenie ażurowe. Dzięki mocowaniu profili w pewnych odległościach uzyskuje się mniejsze lub większe przerwy, które umożliwiają widok na okolicę. 

Ogrodzenie drewniane 

Pierwszą i bardzo ciekawą możliwością jest drewniane ogrodzenie. Rozwiązania tego typu mają naprawdę wielu fanów. Drewno daje bardzo duży potencjał. Można przy jego pomocy kształtować linie, a także stopniować kolory czy prześwity. 

Z drewna mogą powstać naprawdę ładne i eleganckie ogrodzenia. Komponują się one bardzo dobrze zarówno z posesjami wiejskimi, podmiejskimi oraz leśnymi. Ciekawą możliwością są bardzo efektowne płoty wykonane z desek w stanie surowym, a także z bali. Interesujące jest także bardziej nowoczesne ogrodzenie z boazerii. 

Warto jednak zaznaczyć, że drewniane płoty najszybciej ulegają biologicznej korozji, dlatego bardzo ważne jest ich właściwe zabezpieczenie oraz regularna impregnacja. 

Ogrodzenia metalowe 

Duża popularnością cieszą się także ogrodzenia metalowe. Do niedawna najczęściej wybierane są charakterystyczne przęsła z siatki. Jednak w ostatnim czasie ciekawszym rozwiązaniem wydają się ogrodzenia z prętów metalowych w różnych kolorach. Warto także wspomnieć o panelach ze stali malowanej proszkowo lub ocynkowanej. Mogą one mieć formę desek, albo laserowo wycinanych dekoracji. 

Ogrodzenia kamienne 

Chcąc osiągnąć spektakularny i ciekawy efekt, warto postawić na ogrodzenie kamienne. Jest to jedna z najtrwalszych i najbardziej solidnych materiałów. Stanowi ono świetną wizytówkę! Kamień skutecznie chroni przed wzrokiem ciekawskich gapiów, a także przed hałasem. 

Można także zdecydować się na wykonanie atrakcyjnych, kamiennych podmurówek, które są nieco lżejsze i można na nich osadzić metal lub drewno. 

Do budowy tego typu ogrodzeń, najczęściej wykorzystuje się piaskowce, a także wapń, który jest stosunkowo miękki i przyjemny w dotyku. Wartym uwagi materiałem jest także bazalt, granit czy kwarc. 

Ogrodzenia betonowe 

Chcąc stworzyć tanie ogrodzenie, warto postawić na beton. Zaletą tego typu rozwiązań jest bardzo szybki i łatwy montaż, a także wykorzystanie do pracy gotowych elementów w wybranych kolorach. 

Można m.in. postawić na jednolite płyty, a także modele bardziej oryginalne, ażurowe. Bardzo dużą popularnością cieszą się ogrodzenia łupane, które są wykonane z bloczków, które imitują naturalne kamienie. Przy ich pomocy można stworzyć jednolite palisady, które skutecznie ochronią mieszkańców przed wzrokiem gapiów, a także podmurówki uzupełnione innego typu materiałami. 

Ogrodzenia gabionowe 

Wymieniając różne rodzaje ogrodzeń, nie można także pominąć bardziej oryginalnych i rzadziej spotykanych ogrodzeń gabionowych. Powstają one poprzez połączenie kosza z siatki wykonanej z metalu z kamieniami, które wsypuje się do środka (oprócz nich dobrze sprawdzi się także drewno, tłuczeń czy szkło). Otrzymany efekt jest naprawdę bardzo ciekawy i warty uwagi! 

Tworząc takie ogrodzenie, można postawić na siatkę powleczoną PVC. Jest ona prosta do montażu, a także trwała i solidna. Gabiony bardzo dobrze chronią przed zanieczyszczeniami i hałasem. Mają one prostą formę, dzięki czemu wpisują się w elementy nowoczesnej architektury. 

Ogrodzenie z cegły 

Co stoi na przeszkodzie, aby stworzyć ogrodzenie z klasycznych cegieł. Wybierać można spośród różnych kolorów oraz faktur. Mur stworzony z tych elementów wymaga wykończenia przy pomocy specjalnej okładziny. 

Można też wykonać płot z tzw. cegły ceramicznej. Należy jednak podkreślić, że w takiej sytuacji konieczne będzie otynkowanie całości, a także pomalowanie i przyklejenie specjalnych płytek. 

Ogrodzenia szklane 

Bardzo ciekawą propozycją są ogrodzenia szklane. Wykonuje się je z dużych płyt szkła hartowanego, które może być całkiem przejrzyste lub mleczne. Płyty osadzone są w specjalnych ramach, dzięki czemu całość prezentuje się podobnie jak w przypadku balustrady na balkonie. 

Jeszcze ciekawsze jest szkło weneckie. Dzięki niemu można zadbać o prywatność, a jednocześnie nie ograniczać sobie widoczności, co jest szczególnie ważne, kiedy okolica jest atrakcyjna. 

Ogrodzenie w formie żywopłotu 

W wielu przypadkach bardzo dobrze sprawdza się zastąpienie płotu żywopłotem. Jest to nie tylko ekonomiczne rozwiązanie pozwalające sporo zaoszczędzić, ale także ekologiczne. Żywopłot może też wystąpić w połączeniu z ogrodzeniem drewnianym czy aluminiowym. 

Żeby spełniał on funkcję ochronną, a także prezentował się atrakcyjnie musi być odpowiednio gęsty. Można wykorzystać kolczaste krzewy jak np. berberys czy głóg. Żywopłot świetnie chroni przez hałasem i zanieczyszczeniami z drogi, a także wiatrem i spojrzeniami przechodniów. 

Posesje można ogrodzić przy pomocy ogrodzeń wykonanych z najróżniejszych materiałów. Świetnie się sprawdzą płoty drewniane, metalowe, kamienne, betonowe, żywopłoty i wiele wiele innych. Warto pamiętać, że wybrane rozwiązanie powinno pasować do stylu budynku i całej posesji, a także powinno współgrać z otoczeniem. Można też postawić na inny rodzaj ogrodzenia od frontu niż po bokach działki.