Zaznacz stronę

Większość osiedli i blokowisk w nowoczesnej architekturze jest urządzonych w podobny sposób. Brakuje pewnego urozmaicenia przestrzeni we wspólnocie, dlatego mieszkańcy biorą sprawy we własne ręce np. decydując się na zakładanie ogródków przy blokach. Warto wiedzieć jak wygląda ta sytuacja pod względem prawnym oraz jakiego typu ogrodzenie warto wybrać. 

Ogródek przy bloku na parterze – kwestie prawne 

W nowoczesnym budownictwie praktycznie każdy deweloper zapewnia mieszkańcom mieszkania wraz z ogródkami, które przylegają do nich na parterze. Do niedawna mało kto chciał zamieszkiwać lokale na najniższej kondygnacji. Jednak dzisiaj sytuacja wygląda zupełnie inaczej i mieszkania parterowe cieszą się naprawdę dużą popularnością właśnie z uwagi na dostęp do ogródka czy tarasu. Warto jednak zaznaczyć, że godnie z obowiązującymi przepisami przestrzeń wokół bloku stanowi część wspólną nieruchomości. 

Czasem stosuje się rozwiązanie polegające na oddzieleniu ogródka od nieruchomości, w taki sposób, aby można było wyodrębnić działki, do których nabywca będzie mógł też kupić prawo i nimi dowolnie dysponować. Niestety jest to dość skomplikowane postępowanie i wymaga interwencji geodety, co często jest niemożliwe, bo działki znajdują się na parceli będącej własnością wspólnoty. 

Ogródek przylegający do bloku jest więc zwykle uznawany jako część wspólna należąca do wszystkich mieszkańców, chyba, że zostaną podpisane w tej sprawie jakieś dodatkowe dokumenty dotyczące ustanowienia służebności gruntu. Dlatego planując aranżacje ogródków, a także ich ogrodzenie często trzeba podejmować decyzję w porozumieniu z innymi mieszkańcami. 

O czym pamiętać chcąc ogrodzić ogródek?

Chcąc ogrodzić ogródki we wspólnocie należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim ogrodzenie w żaden sposób nie może zagrażać bezpieczeństwu zwierząt oraz ludzi. Nie można umieszczać na nim żadnych ostrych, kolczastych elementów, drutów czy innych wyrobów. 

Przepisy nie precyzują jaka dokładnie powinna być wysokość ogrodzenia, ani jakie materiały powinny zostać użyte go jego budowy. Właściciele nie mają więc żadnych ograniczeń, muszą tylko pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa. Budowa ogrodzeń nie wymaga także uzyskania pozwolenia na budowę, chyba, że ma ono mieć wysokość większą niż 2,20 m. 

Pomysły na ogrodzenia we wspólnocie 

Ogrodzenie ogródków we wspólnocie może wiec zostać wykonane z różnych materiałów. Może być przytwierdzone na stałe lub rozsuwane i mobilne. Jeśli chodzi o tą drugą możliwość dostępne jest kilka ciekawych rozwiązań. 

Pierwsze z nich to rolety rzymskie lub pergole. Bardzo efektownie osłaniają one przed wiatrem, a także przed wzrokiem innych mieszkańców i przechodniów. Duża ich zaletą jest elastyczność, dzięki czemu można je opuszczać i podnosić zależnie od tego jakie się ma potrzeby i jaki efekt chce się uzyskać. Lżejszą osłonką są także maty z bambusa. Można je łatwo zamontować i zdemontować. Przytwierdza się je do specjalnej barierki wcześniej wykonanej. Cechuje je przede wszystko to, że prezentują się bardzo atrakcyjnie. Trzeba je wymieniać co kilka sezonów, ponieważ nie są zbyt trwałe. 

Inne pomysły na ogrodzenie ogródków we wspólnocie 

Chcąc stworzyć bardziej trwałe ogrodzenie ogródków we wspólnocie, można m.in. postawić na drewniane panele. Montuje się je bardzo szybko i prezentują się naprawdę ciekawie. Zależnie od potrzeb i możliwości można je osadzić na specjalnych słupkach np. betonowych, które przytwierdza się do płyt tarasowych. Tego typu barierki są świetną podporą dla pnących się roślin. 

Kolejną propozycją jest żywopłot. Dzięki niemu można oddzielić od siebie poszczególne parcele, a także stworzyć efektowną, zieloną dekorację. Żywopłoty można stworzyć z różnych roślin. Można także przycinać je na różne wysokości, zależnie od tego jaki efekt chce się uzyskać. Dobrym pomysłem jest zdecydowanie się na takie gatunki, które dobrze znoszą ciepło i tworzą gęste, zbite struktury. 

Dlaczego ogrodzenie ogródka we wspólnocie to dobry pomysł?

Jeśli tylko jest taka możliwość, ogrodzenie ogródków we wspólnocie to naprawdę dobry pomysł. W ten sposób można cieszyć przestrzenią prywatną, w której można spędzać czas na zewnątrz, odpoczywać i dobrze się bawić z dala od spojrzeń przechodniów i sąsiadów. W ten sposób można też zapewnić bezpieczeństwo dzieciom oraz komfortowe i spokojne warunki do zabawy. 

Ogradzając ogródek we wspólnocie, można urządzić przestrzeń idealną do spędzenia czasu przy kawie, dobrej książce czy innej rozrywce. Ogrodzenie pozwala wydzielić poszczególne strefy np. do sadzenia roślin, odpoczynku czy zabawy. Jest to też sposób na uzyskanie większej prywatności. 

Mieszkańcy nowoczesnych bloków biorą często sprawy w swoje ręce i urządzają ogródki działkowe wokół bloków po swojemu, aby zapewnić sobie prywatność i urządzić przestrzeń w jak najbardziej atrakcyjny sposób. Dobrym pomysłem jest ogrodzenie tarasu. W tym celu można wykorzystać najróżniejsze materiały, zależnie od tego jaki efekt chce się uzyskać i jakie są możliwości. Planując wszelkie działanie trzeba jednak wziąć pod uwagę obowiązujące przepisy prawa. We wspólnej przestrzeni często trzeba podejmować decyzję w porozumieniu z innymi mieszkańcami. Nie można też narazić ludzi ani zwierząt na niebezpieczeństwo i zagarnąć zbyt dużej przestrzeni. Jest to bardzo ważne. Zależnie od tego co postanowi wspólnota można ogrodzić wszystkie działki w ten sam sposób lub postawić na większe urozmaicenie i różnorodność.