Klucz dynamometryczny pomaga m.in. w precyzyjnym dokręcaniu śrub i nakrętek. To jedno z kluczowych narzędzi, używane m.in. w mechanice samochodowej, gdzie dokładność jest niezwykle istotnym czynnikiem. Sprawdź, jak w poprawny sposób skalibrować klucz dynamometryczny.
Klucz dynamometryczny znajduje swoje zastosowanie w różnych dziedzinach życia codziennego. To narzędzie jest niezwykle przydatne wszędzie tam, gdzie konieczna jest precyzja i dokładność. Szeroko wykorzystywany jest w mechanice samochodowej, np. podczas dokręcania śrub w głowicy silnika. Poza tym, sprawdzi się wszędzie tam, gdzie konieczne jest ustawienie określonego momentu obrotowego, czyli siły dokręcania. Korzystając z niego należy jednak pamiętać o tym, aby był sprawny. W innym przypadku jego użycie może wiązać się z powstaniem dodatkowych usterek. Jednym z kluczowych elementów jest odpowiednie ustawienie tego produktu. Sprawdź i poznaj skuteczne sposoby na to, jak skalibrować klucz dynamometryczny.
Co to jest i jak działa klucz dynamometryczny?
Klucz dynamometryczny jest urządzeniem wykorzystywanym do dokręcania różnego rodzaju śrub i nakrętek. Wykorzystuje się go wszędzie tam, gdzie potrzebna jest dokładność i precyzja. Najczęściej korzystają z niego mechanicy samochodowi, którzy wykorzystują jego charakterystykę m.in. podczas dokręcania świec zapłonowych czy śrub w głowicy silnika.
Dokładność tego rozwiązania wynika przede wszystkim z jego budowy. Klucze dynamometryczne są wyposażone w specjalną sprężynę, która jest umieszczona w rękojeści. Dzięki odpowiedniemu napinaniu się, umożliwia pracę klucza z odpowiednim momentem obrotowym. Wspomniana sprężyna jest z kolei blokowana przez zapadkę tak, aby użytkownik mógł wykonać pracę z odpowiednią siłą. Kiedy ta jest zbyt wysoka, wówczas następuje zwolnienie mechanizmu, objawiające się charakterystycznym kliknięciem, które informuje, że śruba została dokręcona w odpowiedni sposób. Innymi słowy, osiągnięta została odpowiednia wartość momentu.
Jak wybrać odpowiedni klucz dynamometryczny?
W dzisiejszych czasach możemy spotkać się z wieloma rozwiązaniami. Szeroka oferta rynkowa często powoduje mętlik w głowie, utrudniający podjęcie konkretnej decyzji. Odnosząc się do kluczy dynamometrycznych należy zauważyć, że znajdziemy tu produkty przeznaczone do różnych prac. Przykładowo, narzędzia o zakresie momentu w granicach 0 do 30 Nm sprawdzą się w przypadku obsługi poszczególnych elementów silnika. Z kolei jeżeli planujemy używać go np. do wymiany opon, wówczas powinniśmy zdecydować się na rozwiązania, które umożliwiają regulację w skali np. do 200 Nm.
Niemal każdy klucz dynamometryczny służy do konkretnych zadań. To, jakie rozwiązanie powinniśmy wybrać zależy od sposobu użytkowania. Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na to, aby produkt spełniał określone wymagania. Mowa tutaj o certyfikatach ISO, które są wydawane przez producenta. Wspomniane świadectwo jest często dołączane wraz z zakupem produktu. Jeżeli nie otrzymaliśmy go, wówczas warto poprosić producenta o dostarczenie takich dokumentów.
Wiedząc już, jak skonstruowane jest to narzędzie i jakie rodzaje możemy spotkać na rynku, powinniśmy przystąpić do odpowiedzi na pytanie, jak skalibrować klucz dynamometryczny.
Gdzie skalibrować klucz dynamometryczny?
Zakłada się, że klucz dynamometryczny powinniśmy kalibrować przynajmniej raz na 12 miesięcy, bądź po 5 tysiącach użyć. Jak widać, nie jest to nadzwyczaj długi okres eksploatacji, w związku z czym z pewnością zderzymy się z tym zadaniem. Pamiętajmy, że prawidłowa kalibracja gwarantuje poprawność działania narzędzia.
Pierwszym i zarazem najprostszym sposobem na skalibrowanie klucza jest oddanie go w ręce specjalistów, którzy na co dzień zajmują się serwisem tego typu narzędzi. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania oszczędzimy nie tylko czas, ale zyskamy pewność, że przyrząd odzyska dawną sprawność. Odnosząc się do ceny należy zauważyć, że przyjdzie nam mierzyć się z różnymi kwotami. Wiele będzie zależało od lokalizacji serwisu, ale też urządzenia jakie posiadamy. Minimalna cena najprawdopodobniej będzie startować od kilkunastu złotych. Kalibracja bardziej zaawansowanych kluczy to nieco większy wydatek.
Samodzielna kalibracja klucza dynamometrycznego
Jeśli nie chcemy korzystać z przytoczonego powyżej rozwiązania, wówczas możemy przystąpić do kalibracji na własną rękę. Całe rozwiązanie sprowadza się do zbudowania swego rodzaju wagi, która przypomina rozwiązania szalkowe, stosowane jeszcze kilkanaście lat temu.
Po pierwsze, konieczne będzie przygotowanie metalowej rurki, na której przyczepimy pośrodku uchwyt z linką. W ten sposób powstanie konstrukcja przypominającą nieco huśtawkę. Zadbajmy o to, aby żadna część nie dotykała innych przedmiotów czy ziemi. Teraz wykorzystajmy dodatkowe przedmioty, które będą odpowiadać za obciążenie – to powinno wynosić 10 kilogramów. W tym przypadku można skorzystać np. z soli lub mąki. Równie dobrze można skorzystać z 10 paczek cukru. Wspomniane obciążenie należy podeprzeć przy pomocy tradycyjnej wagi. Pamiętajmy, że nasze przedmioty stanowiące ciężar nie mogą leżeć w całości na wadze. Powinny być przez nią tylko podpierane tak, aby odczyt wynosił nieco mniej niż 10 kg.
Następnie, powinniśmy zawiesić nasz klucz dynamometryczny na drugim ramieniu, ustawiając odpowiednią wartość. Kiedy usłyszymy charakterystyczny dźwięk kliknięcia, powinniśmy spisać pomiar, jaki pokazuje nasza waga. Teraz wystarczy tylko dokonać prostych obliczeń. Różnicę wskazań pomnóżmy przez długość klucza. To da nam wartość siły, czyli inaczej moment, który został użyty. W przypadku różnic we wskazaniach powinniśmy dokonać stosownej kalibracji.
Klucz dynamometryczny to doskonałe narzędzie pomiarowe – podsumowanie
Zakłada się, że klucz należy kalibrować raz do roku, bądź na każde 5 tysięcy użyć. Jak wynika z artykułu, czynność ta może zostać wykonana na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest ustawienie klucza przez specjalistów, zajmujących się na co dzień tego typu usługami. Decydując się na takie rozwiązanie jesteśmy w stanie zaoszczędzić czas, ale też zyskać pewność co do wykonanej czynności. Niestety, koszt takiej usługi może często dochodzić nawet do kilkuset złotych. W związku z tym wiele osób odstępuje od tego pomysłu.
Alternatywą jest samodzielne skalibrowanie narzędzia. Jest to jak najbardziej możliwe do wykonania w domowych warunkach. Należy jednak przestrzegać kilku zasad, a po skończonej czynności upewnić się, że klucz działa prawidłowo.