Zaznacz stronę

Własnoręczne wykonywanie różnych dekoracji czy przedmiotów codzienne użytku cieszy się coraz większą popularnością. Wiele osób pragnie przygotować coś samodzielnie, wykorzystując dostępne materiały niż kupować gotowe. Jedną z ciekawszym możliwości jest wykonane mebli ogrodowych z desek. W kilku krokach można stworzyć naprawdę ciekawe przedmioty. Warto zapoznać się z poniższymi poradami.

Jakie narzędzia będą potrzebne, aby samemu wykonać meble z desek?

Aby można było samodzielnie wykonać zachwycające meble z desek, trzeba przede wszystkim zgromadzić kilka potrzebnych narzędzi. Jeżeli jest taka możliwość z pewnością przydadzą się elektronarzędzia jak np. frezarka. Jeżeli jednak w domowym warsztacie nie ma takich urządzeń, wystarczy kilka prostych przyrządów.

Na pewno potrzebny będzie młotek oraz piła, którą będzie można wygodnie obciąć poszczególne deski. Kolejnym ważnym urządzeniem hebel. Dzięki niemu możliwe będzie dokładne wyrównanie powierzchni mebli. Aby wszystkie elementy precyzyjnie wymierzyć potrzebna będzie też miarka, a także poziomica. Może się też przydać wiertarka oraz oczywiście ołówek stolarski i papier ścierny.

Materiały, które będą potrzebne do wykonania mebli ogrodowych

Po zgromadzeniu najważniejszych narzędzi, trzeba też zaopatrzyć się w potrzebne materiały. Kluczowe oczywiście będą deski. Warto wybrać takie pochodzące z solidnego drzewa, ponieważ meble ogrodowe mogą być narażone na działanie wielu czynników zewnętrznych. Poleca się wykorzystanie desek sosnowych lub akacjowych. Gatunki te są dostępne w dość atrakcyjnych cenach, a także świetnie znoszą wilgoć panującą za oknem. Kolejnym elementem są gwoździe o różnej grubości, które pozwolą na połączenie ze sobą poszczególnych elementów.

Aby meble prezentowały się atrakcyjnie i dodatkowo były ochronione przed wilgocią, konieczne będzie użycie farb do drewna ze specjalnym impregnatem.

Przygotowanie miejsca pracy

Aby meble ogrodowe były wykonane starannie, a wszelkie prace przebiegły bezpiecznie, konieczne jest przygotowanie odpowiedniego miejsca. Z pewnością przyda się duży stół i dostęp do dobrego światła, a także do prądu. Wszystkie narzędzia i materiały powinny być zgromadzone obok, aby w razie potrzeby móc je wszystko odnaleźć.

Wykonanie mebli ogrodowych z desek krok po kroku

Mając do dyspozycji wybrane deski najłatwiej będzie wykonać z nich stolik oraz ławki ogrodowe. W pierwszej kolejności należy przyciąć deski do satysfakcjonujących nas wymiarów i dobrze wysuszyć i dokładnie je szlifować przy pomocy papieru ściernego. Dzięki temu zabiegowi będą one wystarczająco gładkie i pozbawione wszelkich drzazg. Kiedy efekt będzie już wystarczająco satysfakcjonujący należy przejść do odtłuszczenia oraz impregnowania materiałów.

Kiedy deski już wyschną można przejść do tworzenia konstrukcji. Blat stołu można wykonać łącząc ze sobą kilka desek mniej więcej o wymiarach 30 x 100 (oczywiście wszystko zależy od tego jakie mają być wymiary mebla). Deski wystarczy połączyć ze sobą gwoździami. Kolejnym krokiem jest przytwierdzenie nóg, na które składają się cztery bala o średnicy przynajmniej 60 cm. Wysokość bali powinna być zależna od tego czy stół ma być bardziej kawowy czy zwykły. To jednak nie wszystko. Aby blat stołu był wystarczająco stabilny, należy go podtrzymać przy pomocy przynajmniej trzech średnich bali o długości stosowanej do jego wielkości. W przypadku większych stołów, dobrze będzie także połączyć nogi poprzeczkami, dla uzyskania większej stabilności.

Samodzielne wykonanie ławki ogrodowej także nie należy do najtrudniejszych zadań. Do przygotowania siedziska wystarczą dwie duże deski o wymiarach mniej więcej 25 x 200 cm. Natomiast oparcie można zrobić z około 7 desek 30 x 100 cm. Dodatkowo, dla większego komfortu z pewnością przydadzą się podłokietniki, które można wykonać z dwóch desek o wymiarach 40 x 40 cm. Wszystkie te elementy trzeba ze sobą połączyć gwoździami lub wkrętami i przymocować do stelażu, na który składają się nogi z mniejszych bali o wybranej wysokości, a także bale tworzące konstrukcje w poprzek i wzdłuż. Mebel wykonany w ten sposób będzie z pewnością wygodny i stabilny.

Oczywiście mają do dyspozycji deski i kilka innych elementów można wykonać także inne meble ogrodowe jak np. huśtawki, praktyczne półki, mniejsze stoliki do grilla, czy regały na kwiatki. Możliwości jest naprawdę wiele, a jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia.

Samodzielne wykonanie mebli ogrodowych z desek to bardzo prosta sprawa. Wystarczy przyciąć deski do odpowiednich wymiarów, przygotować je w odpowiedni sposób, aby były bezpieczne i zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi i połączyć ze sobą zgodnie z przygotowanym wcześniej projektem. Takie meble z pewnością będą spełniały swoje zadanie przed wiele sezonów. Dodatkowo dużym atutem takiego rozwiązania jest możliwość wykonania mebli zgodnie z własnymi preferencjami zarówno biorąc pod uwagę wymiary jak i wykończenie: kolory czy dodatkowe ozdoby. Często też wykonując meble samemu można wiele zaoszczędzić, a satysfakcja jest nie do opisania.