Zaznacz stronę

Odnowienie plastikowych mebli oraz innych elementów wykonanych z tego materiału wymaga użycie specjalnych środków, dzięki którym efekt będzie atrakcyjny wizualnie i będzie się długo utrzymywał. Warto wiedzieć na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze preparatu oraz o czym pamiętać malując plastik. 

Czym można pomalować plastik – najpopularniejsze propozycje?

Plastik to wyjątkowe tworzywo, może się on rozkładać przez naprawdę długi czas sięgający nawet setki lat, ale to nie znaczy, że jest bardzo odporny na działanie wszelkich czynników. Powierzchnia plastikowych przedmiotów może ulec zarysowaniom, otarciom, a także odbarwieniom. Dlatego czasem pomalowanie plastikowych przedmiotów jest jedynym rozwiązaniem. 

Na rynku dostępne są różne preparaty przeznaczone właśnie do plastiku. Podejmując decyzję o wyborze konkretnego specyfiku należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, aby był on dopasowany do danego miejsca oraz powierzchni. Jeśli plastikowe przedmioty są używane we wnętrzach, należy mieć pewność, że farba, którą będą malowane nie jest szkodliwa dla zdrowia. 

Farby akrylowe 

Pierwszą możliwością jest wykorzystanie farb akrylowych do tworzyw sztucznych. Przede wszystkim zapewniają one bardzo dobre krycie i solidnie przyczepiają się do powierzchni. Z powodzeniem można je wykorzystać do pomalowania wszelkich elementów wykonanych z twardego PCV. Taką farbą można tez wykonać mniej lub bardziej szczegółowe wzory. 

Warto zaznaczyć, że farba akrylowa jest w pełni odporna na działanie promieni UV oraz czynniki mechaniczne i wszelkie zarysowania. Dzięki niej przedmioty z pewnością na nowo będą zachwycać atrakcyjnym wyglądem. 

Spraye do plastiku

Kolejną interesującą propozycją jest spray do plastiku. Produkt ten ma dwie bardzo ważne zalety. Przede wszystkim wyróżnia się dobrym kryciem, a także jest łatwy w użyciu. Dzięki niej w krótkim czasie można pokryć konkretne powierzchnie. 

Spreyem można wygodnie pomalować zarówno meble ogrodowe, jak i np. części do samochodu czy inne elementy konstrukcji. Warto także zaznaczyć, że dodatkowo produkty tego typu zapewniają skuteczną ochronę przed działaniem szkodliwych warunków atmosferycznych. Wszelkie informacje należy sprawdzić przed zakupem na opakowaniu. 

Lakiery strukturalne 

Ciekawą możliwością są także lakiery strukturalne. Jest to specjalna, jednoskładnikowa, termoplastyczna farba, która imituje strukturę plastiku. Produkt tego typu bardzo dobrze sobie radzi z wszelkimi zarysowaniami i zadrapaniami. Bardzo ważne jest to, że ma on skuteczne właściwości wypełniające, a także wyróżnia się dobrą przyczepnością w przypadku zdecydowanej większości tworzyw sztucznych. 

Lakiery strukturalne są dostępne w dwóch systemach aplikacyjnych, pierwszy z nich ma formę sprayu a drugi natrysku. 

Kiedy wybrać poszczególne rodzaje produktów do malowania plastiku?

Wiedząc już jakimi produktami można pomalować plastik, dobrze jest także wiedzieć, kiedy poszczególne rozwiązania najlepiej się sprawdzą. Farba akrylowa jest bezpieczna i może być używana w domu. Warto jednak pamiętać o tym, że nie powinno się jej wystawiać na działanie mocnych promieni słonecznych. 

Z kolei spraye lepiej sprawdzą się na zewnętrz. Malowanie produktami tego typu jest bardzo szybkie, ale trzeba być przy tym niezwykle dokładnym, ponieważ łatwo można zabrudzić przestrzeń w koło. Warto także pamiętać o tym, że czasem konieczne będzie nałożenie kilku warstw, jednak każda z nich musi dokładnie wyschnąć zanim nałoży się kolejną. Dlatego dobrze jest pozostawić na zewnętrz malowany przedmiot i potem do niego wrócić. 

Malując plastikowe elementy za pomocą sprayu, w pierwszej kolejności trzeba czytać informacje dotyczące specyfikacji danych produktów. Jest to bardzo ważne, ponieważ nie są one sobie równe i nie wszystkie sprawdzą się w tych samych warunkach. 

Jak malować plastik?

Chcąc dokładnie pomalować plastikowe elementy, w pierwszej kolejności trzeba dokładnie przygotować podłoże. Tak jak wspomniano wcześniej, dobrze jest także zabezpieczyć obszar wokół przedmiotu, który chce się pomalować np. gazetami, folią malarską czy kartonami. W ten sposób można się uchronić przed powstaniem zabrudzeń trudnych do usunięcia. 

Malując, którymkolwiek specyfikiem wewnątrz, należy zadbać o właściwą wentylację. Jest to bardzo ważne, ponieważ nawet bezpieczne farby mogą wytwarzać silne zapachy.

Malując poszczególne elementy farbą, dobrze jest w pierwszej kolejności usunąć wszelkie pozostałości po poprzednich warstwach produktu, aby zapewnić farbie lepszą przyczepność. Świetnie sprawdzi się w tym celu ciepła woda lub detergenty. Można też odtłuścić powierzchnie. Do malowania, warto wykorzystywać różne grubości pędzli, także cieńsze, dzięki którym można łatwo dotrzeć do miejsc trudno dostępnych. 

Na rynku dostępne jest kilka produktów idealnych do malowania plastiku. Zależnie od swoich potrzeb, warto wybrać idealny specyfik i pomalować dane elementy zgodnie z obowiązującą instrukcją. Stosując się do powyższych wskazówek można mieć pewność, że efekt będzie zadowalający.