Zaznacz stronę

W nowoczesnych projektach wnętrz zabudowa sypialni pojawia się coraz częściej. Kiedy warto się na nią zdecydować? Jak mądrze wykorzystać przestrzeń? Przeczytaj, aby dowiedzieć się, jak w estetyczny sposób zastosować meble na wymiar do sypialni. Meble na zamówienie to świetne rozwiązanie wszędzie tam, gdzie brakuje przestrzeni lub potrzeba wyjątkowo dużo miejsca do przechowywania. To dobry pomysł na aranżację małej sypialni tak, aby optymalnie wykorzystać przestrzeń. Idealnie dopasowana nowoczesna zabudowa może być bardzo funkcjonalna, stylowa i estetyczna.

W jakiej sypialni przyda się zabudowa?

Przede wszystkim tam, gdzie mały metraż trzeba połączyć z mądrym przechowywaniem. Pod warunkiem, że pomieszczenie jest jasne. Zabudowa pozwala maksymalnie zagospodarować przestrzeń wokół łóżka, która zazwyczaj pozostaje pusta. Takie meble będą pasować do wnętrz nowoczesnych i oszczędnych. Z pewnością przydadzą się osobom, które mają dużo ubrań i nie mogą pozwolić sobie na tradycyjną garderobę. To sprytne rozwiązanie także dla rodzin, które mają dużo rzeczy do przechowywania.

Meble do sypialni na wymiar – o tym musisz pamiętać

Najważniejsze to dopasowanie rozmiaru zabudowy do pomieszczenia. Meble nie mogą przytłaczać, ale jednocześnie powinny być bardzo głębokie. Nie mogą być zawieszone zbyt nisko. Przy projektowaniu warto więc skorzystać z pomocy profesjonalisty, również w kwestii pomiarów. Taka osoba powinna zabudowę zamontować, aby była bezpieczna i solidna.

W małym wnętrzu przydadzą się drzwi przesuwne i uchylne. Dobry efekt wizualny daje połączenie szafek i szuflad, a także otwartych półek. Pozwalają one wyeksponować różne piękne przedmioty, tak aby wystrój nabrał niepowtarzalnego charakteru. Warto zadbać o atrakcyjne fronty i dobry design całości.

Wokół łóżka i nie tylko

Najczęściej stosuje się zabudowę sypialnianą poprowadzoną wokół łóżka. Górne szafki powinny wtedy sięgać sufitu, aby dobrze spełnić swoją funkcję. Ale zabudować można również skosy, na co czasem decydują się projektanci, zwłaszcza jeśli pomieszczenie znajduje się na poddaszu, lub pozostałe ściany. W nowoczesnej aranżacji sypialni świetnie nada się do tego wnęka, także ta niewielka. Taka wbudowana szafa również może pełnić funkcję garderoby.

Jak zorganizować garderobę w zabudowie?

Gdy chcemy wygodnie i mądrze przechować odzież, warto odpowiednio rozplanować wszystkie elementy zabudowy. Na dole mogą znajdować się niższe schowki na buty. Nie może zabraknąć kilku szuflad na bieliznę. Konieczne są większe szafki na organizery lub pojemniki. Absolutna konieczność to także miejsce na drążki do wieszania. Górne szafki powinny być miejscem na rzadziej używane ubrania i gabaryty. Mądry stolarz z pewnością zna dobry patent, jak ułożyć wszystkie partie, aby korzystanie z garderoby było komfortowe.

A może szafa wolnostojąca?

Kiedy lepsza będzie tradycyjna szafa? Na pewno wtedy, gdy łóżko ma duży, piękny zagłówek, którego nie warto demontować. Szafa jest logicznym rozwiązaniem, gdy nie ma wielu przedmiotów do schowania, lub w mieszkaniu znajduje się oddzielna garderoba. Po za tym szafę można także dopasować do zabudowy, jeżeli w pomieszczeniu jest wystarczająco dużo miejsca.