Każdy z nas marzy o własnym domu. Nowy dom jest naszą oazą spokoju. Niekiedy konieczne jest zbudowanie domu na starych fundamentach.
Dom na starych fundamentach
Proces budowy domu na starych fundamentach zazwyczaj dotyczy podobnych formalności do rozpoczynanie budowy od zera. W tym wypadku trzeba mieć na uwadze kilka ważnych kwestii.
Przystępując do budowy domu, stajemy przed szeregiem wyzwań. Zastanawiamy się, jakie formalności załatwić, gdzie znaleźć ekipę budowlaną i jak dopiąć wszystko na ostatni guzik. Jeśli chodzi o budowę domu na starych fundamentach, ten aspekt trzeba dokładnie przeanalizować. Przyjrzyjmy się, co warto wiedzieć przed budową.
Co jest istotne?
Pamiętajmy o tym, że budowa na starych fundamentach musi zostać zgłoszona do urzędu miasta lub starostwa powiatowego. W tych miejscach uzyskamy pozwolenie na budowę. Co ciekawa, cała procedura wygląda tak samo, jak w przypadku budowy z nowymi fundamentami. Znaczenie ma także pozwolenie na rozbiórkę.
Uzyskanie pozwolenia na budowę wiąże się z posiadaniem wypisu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub warunków zabudowy. Ten pierwszy dokument jest uchwalany przez Radę Miasta lub Gminy. W dokumentacji znajdziemy następujące informacje:
- Jak duży dom można wybudować
- Określenie odległości domu od drogi
- Jak dużą powierzchnię może zajmować dom
- Wymiary domu
- Wytyczne na temat wyglądu budynku
- Rodzaj wykorzystanych materiałów budowlanych
Pamiętajmy o tym, że MPZP często znajdziemy w Biuletynie Informacji Publicznej lub na stronie internetowej miasta.
Projekt budowlany
Kolejną kwestią jest projekt budowlany, który wykonują osoby do tego uprawnione. Co ciekawe, dokument składa się z trzech części. Pierwsza to projekt zagospodarowania terenu, który obejmuje mapę sporządzoną przez geodetę. Druga część to projekt architektoniczno-budowlany. Zawiera rysunki elewacji budynku, rzut fundamentów i kondygnacji. Ostatnia część to projekt techniczny, który składamy do urzędu po zakończeniu robót budowlanych. To sprawia, że nie trzeba zatwierdzić tego projektu w decyzji o pozwoleniu na budowę. Dokument składa się z charakterystyki energetycznej, rozwiązań konstrukcyjnych budynku, czy też opinii geotechnicznej. Jeśli uzyskamy pozwolenie na budowę, możemy przystąpić do działania.
Badania geotechniczne
Prawo Budowlane jasno wskazuje, że inwestycje budowlane muszą mieć wykonane badania geotechniczne. Poza wykonaniem opinii geotechnicznej, niekiedy trzeba też wykonać dokumentację geologiczno-inżynierską. Istotne jest to, że budowa domu na starych fundamentach także wiąże się z wykonaniem wspomnianych badań. W tym wypadku podstawą prawną jest Rozporządzenie MTBiGM w sprawie ustalania geotechnicznych warunków posadawiania obiektów budowlanych. Na szczęście badanie gruntu pod domu nie trwa długo – zazwyczaj zajmuje mniej nić godzinę. Na czym polega?
Badanie polowe bazuje na wykonaniu geotechnicznych odwiertów z użyciem wiertnicy mechanicznej. Poza tym, często wykonywane są dodatkowe badania gruntu. Zazwyczaj specjaliści sondują grunty sypkie, tak aby ustalić ich zagęszczenie. Najprościej mówiąc, ta wartość wskazuje na odkształcenie pod wpływem obciążenia danego budynku.
Wodociągi, energetyka istniejącego budynku, potrzebna opinia techniczna o stanie części, zgłoszenie rozbiórki – wszystko to jest bardzo istotne oprócz projektu budowy. Stary budynek musi być rozebrany zgodnie z przepisami, w przeciwnym razie nie możemy zapominać o odpowiedzialności karnej. Konieczne będzie uzyskanie warunków zabudowy. Budowę należy zgłosić do odpowiedniego urzędu, co już wiemy.
Jak widać, zbudowanie domu na starych fundamentach często wiąże się z podobnymi działaniami, jak w innych przypadkach. Marzenie o własnych czterech kątach można spełnić także wtedy, gdy pragniemy zbudować dom na już istniejących fundamentach. Ten proces trzeba dokładnie przeanalizować i oszacować swoje możliwości, tak aby budowa przebiegała bez większych problemów. Koszty budowy są różnorodne, a my nie możemy pomijać warunków przyłączeniowych mediów na działce. Faktem jest, że budowa nowego domu do twardy orzech do zgryzienia. Inwestor staje przed dużym wyzwaniem.