Zaznacz stronę

Jeśli kiedykolwiek musiałeś usunąć piankę montażową z ubrań, wiesz, że może to przyprawić nas o prawdziwy ból głowy. Sukces zależy od rodzaju pianki, jej ilości, rodzaju materiału, i czasu, jaki pianka spędziła na naszych ubraniach. Na szczęście są sposoby na to, by uporać się z tym zadaniem. Czytaj dalej, jeśli zastanawiasz się czym usunąć piankę montażową. Poznaj sprawdzone sposoby.

Pianka poliuretanowa – do czego służy?

Pianka poliuretanowa to rodzaj pianki, która znajduje zastosowanie w budownictwie i montażu drzwi, okien. Wykonana jest z poliolu i diizocyjanianu, które są mieszane razem, aby stworzyć produkt końcowy. Pianka może być formowana w wiele kształtów, aby dopasować się do wymagań konkretnego projektu. Jednak zabrudzenia po piance mogą być trudne do zmycia, ponieważ szybko ona zastyga i może być trudno ją usunąć. Poniżej znajdziesz domowe sposoby na usunięcie pianki z ubrań.

Użyj noża do zeskrobania pianki montażowej

Najlepszym sposobem na usunięcie pianki montażowej z ubrania jest użycie ostrego noża. Najpierw wytnij jak najwięcej pianki montażowej nożem lub nożykiem do tapet. Następnie delikatnie zeskrob ostrzem piankę z materiału, która jest przyklejona.

Użyj pęsety, aby wyciągnąć twarde kawałki,które utknęły w tkaninie

Najłatwiejszym sposobem na usunięcie pianki z ubrania jest po prostu wyciągnięcie jej palcami. Ponieważ pianka jest zazwyczaj stosunkowo miękka, wyjdzie dość łatwo, jeśli po prostu będziesz ją wyciągać palcami. Jeśli masz kawałek pianki, który utknął wewnątrz ubrania, możesz użyć pęsety, aby go wyciągnąć.

Użyj wody i detergentu, aby zmyć pozostałe pozostałości

Jeśli po zastosowaniu powyższych metod na Twoich ubraniach nadal znajdują się małe kawałki piany, spróbuj je sprać wodą z detergentem (płyn do naczyń). Możesz również użyć starej szczoteczki do zębów lub szczoteczki do szorowania, aby pomóc wydostać wszystkie kawałki z ubrania. Fajnym pomysłem jest również naniesienie mieszaniny na czyścik kuchenny ostry i za jego pomocą wetrzeć wodę i detergent w tkaninę. Pomoże to również zeskrobać kawałki pianki. Trzeba jednak to robić delikatnie, aby nie zniszczyć ubrania.

Użyj mieszaniny wody z alkoholem

W małej misce lub kubku wymieszaj równe części wody i alkoholu spożywczego. Mieszanina powinna pokryć pianę,. Alkohol powinien rozpuścić piankę oraz jej pozostałości.

Zanurz palec w roztworze i delikatnie pocieraj go nad pianką montażową na ubraniu, aż zacznie się rozpuszczać. Może to zająć kilka aplikacji w zależności od tego, jak gruba jest pianka, ale stosuj ją, dopóki nie usuniesz wszystkich śladów z ubrania. Za pomocą tej metody można wyczyścić również piankę montażową z rąk.

Użyj olejku dla niemowląt

Olejek dla niemowląt ma w sobie łagodny środek czyszczący, który pomoże usunąć lepką pozostałość z ubrania. Pozwoli również zmiękczyć zaschnięty kawałek pianki. Olejek jest tłusty i doskonale nawilży zaschła piankę, co pozwoli na jej usunięcie.

Użyj rozpuszczalnika do czyszczenia na sucho

Rozpuszczalniki do czyszczenia na sucho są łagodne, ale dobrze działają na pianę. Jeśli pianka jest nadal miękka, można ją usunąć za pomocą miękkiej szmatki i odrobiny rozpuszczalnika. Jeśli pianka stwardniała lub stała się krucha, może być konieczne użycie czegoś mocniejszego.

Użyj pędzla lub gąbki, aby nałożyć rozpuszczalnik i wetrzeć go w piankę. Niech rozpuszczalnik znajduje się na piance przez około pięć minut, aby zmiękczyć ją, a następnie wytrzyj wilgotną szmatką lub ręcznikiem papierowym. Powtarzać w razie potrzeby, aż cała piana zniknie z odzieży. Piankę może również rozpuścić benzyna zmieszana z wodą.

Użyj wody utlenionej

Nadtlenek wodoru to świetny środek czyszczący, który może być stosowany do usuwania wielu plam, w tym tych spowodowanych pianką montażową. Wszystko, co musisz zrobić, to dodać jedną filiżankę nadtlenku wodoru do dwóch filiżanek wody w butelce z rozpylaczem i spryskać plamę, Następnie pozostaw na około 30 minut. Po tym czasie wypłucz w chłodnej wodzie.

Powyższe domowe metody pozwolą Ci bezpiecznie usunąć piankę z ubrań. Mogą również służyć do czyszczenia z pianki innych powierzchni, np. futryn, mebli, okna.