Zaznacz stronę

Osłona tarasu czy ogródka w bloku to kwestia, która z pewnością będzie przydatna dla każdego. Odrobina własnego miejsca wśród zieleni w centrum miasta to marzenie wielu osób. Warto więc wiedzieć z jakich materiałów można przygotować specjalne osłony na tę przestrzeń. 

Dlaczego osłona tarasu i ogródka jest dobrym pomysłem?

Osoby mieszkające w blokach nie mogą cieszyć się ze zbyt dużej przestrzeni, w której mogą spędzać czas na zewnątrz, z dala od spojrzeń innych sąsiadów i przechodniów. Niewielki zielony zakątek z pewnością dla wielu jest prawdziwym marzeniem. Aby oddzielić się od innych i móc zrelaksować się przy kawie i dobrej książce, czy trochę poopalać się na słońcu, albo nawet móc uprawiać małe grządki z warzywami czy ziołami, dobrze jest ogrodzić swój ogródek. 

Takie działanie pozwoli uzyskać większą prywatność i uchronić się przed spojrzeniami przechodniów, dodatkowo dzięki temu można bez problemu zaaranżować przestrzeń zgodną ze swoimi potrzebami. Ogradzając ogródek, można wyznaczyć w nim różne strefy, a także ochronić się przed warunkami atmosferycznymi. 

 Jakie osłonki można wybrać? 

Na rynku dostępne jest wiele najróżniejszych rodzajów osłonek, które można wykorzystać urządzając swój ogródek w bloku. Wybór jest zależny przede wszystkim od tego jaki efekt chce się osiągnąć, a także od wielkości miejsca, które można zagospodarować oraz kwestii prawnych. 

W przypadku szeregowców można sobie pozwolić na większa swobodę. W takim wypadku praktycznie jedynym ograniczeniem jest prawo budowlane. Warto jednak zaznaczyć, że płot jest traktowany jako wspólne dobro razem z sąsiadem, dlatego trzeba uzyskać jego zgodę na postawienie ogrodzenia. 

Mieszkając na parterze nowoczesnych bloków, w pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę na to jakie zapisy są zawarte w umowie dotyczącej wynajmu lub kupna lokalu. Warunki te można negocjować z deweloperem zanim podpisze się umowę. Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku starszych bloków, tam najczęściej grunt znajdujący się najbliżej bloku należy do wspólnoty mieszkaniowej i mogą z niego korzystać wszyscy mieszkańcy. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć w zapisać dotyczących regulaminu obowiązującego we wspólnocie mieszkaniowej. 

Jeżeli nie ma zupełniej dowolności co do tego jakiej osłonki można użyć w ogródku przylegającym do bloku, warto skonsultować się z architektem krajobrazu lub z członkami zarządu spółdzielni. Można także podjąć decyzję wspólnie z innymi mieszkańcami. 

Markizy boczne 

Pierwszą propozycją, chętnie wybieraną przez mieszkańców bloków są markizy boczne. Montuje się je w taki sposób, żeby przyłączyć je do ściany budynku, a później rozciąga się je w taki sposób jak ekran. W przypadku markiz podstawą jest rama wykonana ze stali, a także płachta z wodoodpornego, trwałego tworzywa. 

Niektóre modele mogą posiadać specjalne kotwy, które należy zamontować w gruncie, a następnie przykręcić do nich słupka. Markizy świetnie się sprawdzają jako boczne osłonki tarasów i ogródków znajdujących się przy bloku. Można dzięki nim skutecznie oddzielić się od sąsiadów. 

Pergola i rolety rzymskie 

Kolejnym rozwiązaniem wartym uwagi są specjalne pergole połączone z roletami rzymskimi. Osłona ta jest bardzo efektowana osłona przed wiatrem. Modele dostępne na rynku mogą mieć także górne zadaszenie. 

Duża zaletą pergoli jest ich elastyczność. Rolety można podnosić i opuszczać zgodnie ze swoimi potrzebami. 

Panele drewniane 

Jeśli jednak inwestor chce zbudować osłonki tarasu na stałe, warto sięgnąć po gotowe panele drewniane. Można je zamontować naprawdę szybko. Wystarczy wbić kotwy w grunt. Niektóre modele mogą być osadzone na słupkach z betony lub kotwach, które są przytwierdzone do płyt tarasu. Takie ogrodzenia wymagają troszeczkę więcej pracy. 

Warto zaznaczyć, że duża zaletą ogrodzeń wykonanych z drewnianych paneli jest to, że mogą one także służyć jako podpórka dla pnących roślin np. bluszczu. Dzięki temu w malutkich ogródkach można zadbać o kawałek zieleni bez zabierania zbyt dużej ilości miejsca. 

Bambusowe maty 

Małe ogródki znajdujące się przy blokach można też ogrodzić matami bambusowymi. Są one bardzo łatwe w montażu i można je rozwijać zgodnie z potrzebami. Maty przytwierdza się do przygotowanej wcześniej barierki. 

Produkty tego typu są przede wszystkim bardzo tanie i atrakcyjne wizualnie, jednak niezbyt trwałe. Co kilka sezonów z pewnością trzeba będzie je wymienić. 

Listewki PVC i przeplatanki rattanowe 

Ostatnie dwie propozycje dotyczące osłonek ogrodów przy blokach są bardzo interesujące i atrakcyjne wizualnie. Z cienkich listewek PVC można zrobić atrakcyjny płotek, który jest bardzo łatwy w montażu i dodatkowo odporny na działanie warunków atmosferycznych. Wystarczy go zamontować na barierkach lub ogrodzeniu przy pomocy specjalnych elementów, które są zależne od panujących tam warunków. 

Jest to rodzaj ogrodzenia, który bardzo często wybierają sami deweloperzy, chcąc oddzielić od siebie działki znajdujące się przy mieszkaniach parterowych. 

Przeplatanki rattanowe to także mobilne i bardzo atrakcyjne wizualnie osłonki ogródków. Są one niezwykle atrakcyjne wizualnie, idealnie pasują do stylów nowoczesnych oraz rustykalnych, a także zajmują bardzo niewiele miejsca. 

Żywopłoty 

Oczywiście ogródki w blokach można także oddzielić od siebie żywopłotem. Jest to niezwykle ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie. Można cieszyć się prywatnością oraz bliską obecnością zieleni za jednym razem, bez konieczności wygospodarowania większej ilości miejsca. 

Żywopłoty można stworzyć z różnych roślin. Można także przycinać je na wybraną wysokość, zależnie od tego jaki efekt chce się uzyskać. Warto zdecydować się na gatunki, które nie są zbyt wymagające, dobrze znoszą ciepło, a także tworzą ciasno zwarte ściany. Alternatywą są gęste trawy np. rozplenice japońskie czy miskanty chińskie. 

Na rynku dostępne jest bardzo dużo materiałów, które świetnie się sprawdzają jako osłonki tarasów i ogródków w blokach. Warto zastanowić się jaki efekt chce się uzyskać oraz na co pozwalają warunki czy przepisy i zdecydować się na jedną z dostępnych możliwości. Własny, malutki ogródek osłonięty przed warunkami atmosferycznymi, a także wzrokiem sąsiadów i przechodniów to raj dla mieszkańców. Mogą oni w nim spokojnie odpocząć po dniu spędzonym a pracy, a także spędzić czas z rodziną czy znajomymi oraz np. urządzić małe grządki z ziołami czy jarzynami. Każde z wyżej wymienionych propozycji dotyczących osłon ma swoje zalety, a także wady.