Zaznacz stronę

Aby zapewnić pacjentom jak najlepsze warunki, opiekę medyczną, a także komfortowe warunki pracy, bardzo ważną kwestią jest odpowiednie zaprojektowanie gabinetu stomatologicznego. Powinien on być zgodny z obowiązującymi zasadami i praktyczny. Każdy szczegół wpływa na to, aby wizerunek firmy w oczach klientów był pozytywny. Warto widzieć na co zwrócić uwagę projektując gabinet stomatologiczny. 

Podział na pomieszczenia 

Bardzo ważną kwestią w przypadku gabinetów stomatologicznych jest ich powierzchnia. Nie powinna być ona mniejsza niż 12 m2. Jeśli w gabinecie uwzględnia się umieszczenie większej ilości foteli dentystycznych to na każdy z nich musi przypadać kolejne 8 m2. Bardzo ważne jest także zadbanie o właściwą wysokość pomieszczenia, nie może ona być mniejsza niż 3,1 metra. Dzięki zachowaniu takich wymiarów pomieszczenia z pewnością będą wystarczająco przestronne i będzie można w nich komfortowo przeprowadzać poszczególne zabiegi. 

Bardzo ważne jest także to, aby cały lokal, w którym ma przyjmować stomatolog został podzielony na takie pomieszczenia jak: wygodna poczekalnia dla pacjentów, recepcja, toalety, a także oczywiście gabinet lekarski i pomieszczenia socjalne. W okresie zimowym pacjenci powinni także mieć miejsce, w którym wygodnie będą mogli zostawić swoją odzież wierzchnią. 

Projekt wnętrza gabinetu stomatologicznego 

Bardzo ważną kwestią, o której trzeba pamiętać projektując gabinet stomatologiczny jest zachowanie czystości i sterylne warunki na najwyższym poziomie. Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie mebli, które wykonano z tworzy możliwych do szybkiego i łatwego zdezynfekowania. Dobrym pomysłem jest wykonanie mebli na wymiar, dzięki czemu będzie można wygodnie zagospodarować całą przestrzeń. 

Planując wnętrze gabinetu stomatologicznego nie można też zapomnieć o dostosowaniu warunków do osób niepełnosprawnych. W przejściach nie powinno być progów, a drzwi powinny mieć szerokość większą nić 95 cm. 

Kwestie estetyczne 

Oczywiście kwestie praktyczne to nie wszystko. Gabinet stomatologiczny powinien także przyciągać swoim wyglądem. Duże znaczenie ma ciekawy design, kształt, a także kolor. Cała aranżacja wnętrza powinna być spójna, natomiast podłogę należy wykonać z materiału, który jest łatwy w utrzymaniu czystości, odporny na działanie różnych środków chemicznych, a także antypoślizgowy 

W gabinetach stomatologicznych szczególnie dobrze sprawdzą się takie materiały jak płytki ceramiczne, linoleum czy grys. Można także postawić na klasyczną wykładzinę kauczukową. Jeśli chodzi o kolory, z pewnością mile widziany jest dobór ciepłych kolorów, szczególnie w poczekalni, gdzie należy zadbać o to, aby pacjenci mogli się zrelaksować i dobrze poczuć. 

Od czego zacząć przygotowanie projektu? 

Rozpoczynając projektowanie gabinetu stomatologicznego, należy w pierwszej kolejności zadbać o to, aby pomieszczenia były funkcjonalne. Oczywiście istnieją pewne przepisy i normy sanitarne, które trzeba dopilnować, aby dostać pozwolenie na otwarcie działalności. 

Warto więc w pierwszej kolejności podzielić daną przestrzeń i wziąć pod uwagę miejsca, w których znajdują się wszelkie instalacje, albo takiego gdzie będą się one znajdować. Oczywiście dostęp do prądu i do oświetlenia nie powinien być utrudniony. 

Jakie urządzenia i sprzęty powinny się znaleźć w gabinecie stomatologicznym? 

Oczywiście projektując wnętrze gabinetu stomatologicznego należ także uwzględnić sprzęt, który powinien się w nim znaleźć. W bliskiej odległości od fotelu muszą się znajdować takie rzeczy jak specjalna konsola z narzędziami, a także blok spluwaczki, lampa zabiegowa, czy panel sterowania unitem. 

Ponadto, bardzo ważne jest także zapewnienie miejsca, w którym będzie można przechowywać różnego rodzaju materiały potrzebne podczas wykonywania poszczególnych zabiegów. Uwzględnić trzeba także miejsce do sterylizacji różnych narzędzi, w tym np. autoklawy, specjalne myjki ultradźwiękowe, czy zgrzewarki do pakowania narzędzi. Jeśli gabinet oferuje tego typu usługi, konieczne będzie także zorganizowanie pomieszczenia do przeprowadzania rentgenu. 

Pompa ssąca i sprężone powietrze

W gabinecie stomatologicznym powinny także znajdować się specjalne urządzenia do sprężania powietrza, a także pompa ssąca. Sprzęty te generują dość dużo hałasu, dlatego dobry rozwiązaniem jest umieszczenie ich w osobnym pomieszczeniu. Z uwagi na to, że wydzielają one sporo ciepła, konieczne jest także zadbanie o odpowiednią wentylację. 

Pompa ssąca powinna posiadać specjalną rurę wydechową, która wyprowadzi przepracowane powietrze na zewnętrz. W nowoczesnych gabinetach często można znaleźć bardzo ciekawe rozwiązanie jakim jest dwupoziomowa szafa wyciszająca, w której na poziomie pierwszym znajduje się specjalna pompa ssąca, a na drugim sprężarka. 

Właściwe urządzenie gabinetu stomatologicznego to bardzo ważna kwestia. Wnętrze powinno być starannie zaprojektowane i przyjazne pacjentom oraz członkom personelu. W pierwszej kolejności trzeba spełnić założenia narzucone przez przepisy prawa, tak aby osoby odbierające lokal nie miały się do czego przyczepić. W gabinecie powinno się zwrócić szczególną uwagę na wszelkie aspekty techniczne i przyłącza. Dobrze jest konsultować poszczególne etapy pracy ze specjalistami, aby mieć pewność, że wszystko idzie zgodnie z planem. Ważna jest także kwestia wizualna. Pacjenci powinni się czuć w gabinecie dobrze i komfortowo. Stonowane, ciepłe barwy z pewnością umilą im oczekiwanie na wizytę czy zabieg.