Zaznacz stronę

Usytuowana w Europie Zachodniej Szwajcaria kojarzy nam się przede wszystkim z doskonałymi zegarkami, neutralnością trwającą od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku i Alpami, które czynią z niej jeden z najbardziej górzystych państw na całym świecie. W kraju tym na turystów czeka jednak mnóstwo atrakcji, o których wspomina się rzadziej, a wymienić tutaj można chociażby wspaniałe miasta pełne zabytków czy aż 1500 jezior. Zwiedzanie Szwajcarii może być fascynującą przygodą, podczas której każdy znajdzie coś interesującego dla siebie. Jakie atrakcje robią na turystach szczególne wrażenie?

Podróż „najwolniejszym” ekspresem na świecie

Glacier Express, czyli Ekspres Lodowcowy, kursuje na trasie o długości 270 kilometrów od 1930 roku. Podróż przez Alpy trwa w tym wypadku około ośmiu godzin, a w tym czasie przejeżdża on przez ponad 90 tuneli i po ponad 290 mostach, zapewniając pasażerom imponujące widoki, które można podziwiać przez panoramiczne okna. W każdym składzie znajduje się wagon restauracyjny, dzięki czemu turyści nie muszą martwić się prowiantem. Turyści, którym zależy na poczuciu prawdziwego klimatu alpejskiego kraju, decydują się na Ekspres Lodowcowy Szwajcaria. Wycieczki z biurem podróży oferują podróż słynnym pociągiem na najsłynniejszych odcinkach oraz możliwość zwiedzania najpiękniejszych miejsc w kraju.

Centrum Riwiery Szwajcarskiej

Podróż Ekspresem Lodowcowym można połączyć ze zwiedzaniem Montreux, czyli miasta nazywanego centrum Riwiery Szwajcarskiej. Już na przełomie XIX i XX wieku miejscowość ta była znana turystom z całej Europy, ponieważ rozpościera się stąd piękny widok na Jezioro Genewskie. Miasto to jest też ważnym punktem na mapie światowego rocka, ponieważ w tutejszym studiu nagrywały takie sławy, jak Queen czy The Rolling Stones. Do dzisiaj na głównym placu miasta znajduje się pomnik przedstawiający lidera zespołu Queen, Freddiego Mercurego.

Sankt Moritz – miejsce narodzin zimowego wypoczynku

Znajdujące się w Górnej Engadynie Sankt Moritz zachwyca alpejskim klimatem w nowoczesnym stylu. Największym walorem tej miejscowości są oczywiście wszechobecne ośnieżone szczyty, ale nie brakuje tutaj również wspaniałych hoteli i restauracji serwujących wykwintne potrawy. Na miejscu warto zobaczyć ruiny kościoła św. Maurycego, który został wybudowany w 1500 roku, a także Muzeum Segantiniego, które docenią szczególnie miłośnicy tradycyjnego malarstwa lombardzkiego. Znajdują się tutaj również lodowce oferujące nowoczesne stoki narciarskie i trasy biegowe, a także Cresta Run, czyli najstarszy tor lodowy otwarty mniej więcej od grudnia. Po przystanku w tym mieście Ekspres Lodowcowy rusza z turystami dalej, gdzie czekają kolejne atrakcje i miejsca do zwiedzenia.

Lugano – najbardziej włoskie ze szwajcarskich miast

Lugano znajduje się w południowo-wschodniej Szwajcarii i graniczy z Włochami. Pierwsze wzmianki na temat miasta pochodzą z IX wieku, a w związku z tym dziś nie brakuje tutaj zabytków ze wszystkich kolejnych epok, a także atrakcji dla miłośników sportów zimowych. Turyści będą mieli okazję zobaczyć tutaj piękny widok na jezioro Lugano, a także odwiedzić Swissminniatur, czyli park miniatur prezentujący makiety najsłynniejszych zabytków szwajcarskich, Parco Ciani z ogrodami i punktami widokowymi czy też imponujący kościół Santa Maria.

Zurych, czyli największe kompleks urbanistyczny w Szwajcarii

Zurych jest największym miastem w Szwajcarii, a co za tym idzie – oferuje ogromną ilość atrakcji różnego rodzaju, zaczynając od architektury, a kończąc na ciekawych muzeach, sklepach czy restauracjach. Znajduje się tutaj ponad sto galerii oraz ponad pięćdziesiąt muzeów, a do najważniejszych z nich należą na przykład Kunsthalle czy Kunstahaus Zurich.

Zwiedzanie Szwajcarii

Osoby odwiedzające Szwajcarię na własną rękę bardzo często decydują się na podróż samochodem, ponieważ ten wariant będzie najtańszy. Warto pamiętać, że mowa o kraju, który należy do najdroższych w Europie. Jeśli jednak turyści zdecydują się na podróż z biura podróży, może okazać się, że w cenie znajdą się nie tylko wycieczki do najpiękniejszych miast, ale również ekscytująca podróż Ekspresem Lodowcowym, która sama w sobie jest atrakcją.