Kwiaty cebulowe są powszechną ozdobą wielu grodów. Część z nich, jak na przykład lilie wymagają wykopania cebul i przezimowania w domowym zaciszu. Sprawdź, jak zrobić to w odpowiednio bezpieczny sposób. Wykopywanie i przechowywanie kwiatów cebulowych na zimę jest jedną z ważniejszych rzeczy jaką musi zrobić każdy domowy ogrodnik przed zimą. Bardzo ważne jest zapoznanie się z specyfiką tych roślin i zadecydowanie, kiedy należy wykopać oraz jak przechowywać ich cebulki. Jednym z wymagających tego gatunków są lilię. Podpowiadamy, jak przechowywać cebulki lilii przez zimę.
Przygotowanie do przechowywania cebulek lilii
Aby przygotować cebule lilii na zimę powinno się jesienią wykopać je, najlepiej między wrześniem a październikiem, podczas słonecznej i bezdeszczowej pogody, zanim ziemia zamieni się w lód. Należy to zrobić najlepiej przy pomocy wideł lub ogrodowego szpadla. Przy tej czynności powinniśmy być skupieni, aby zrobić to możliwie najdelikatniej i tym samym zapobiec uszkodzeniu systemu korzeniowego bulw. Takich cebul nie powinno się pozostawić do wyschnięcie na słońcu, najlepiej od razu przenieść je do zacienionego i jednocześnie przewiewnego pomieszczenia, aby zabezpieczyć je przed mrozem.
W jakich warunkach przechowywać i zimować cebule lilii?
Wykopane lekko wilgotne cebule, niezależnie od odmiany lilii należy po wykopaniu oczyścić z nadmiaru ziemi i delikatnie osuszyć. Te orientalne kwiaty następnie możemy umieścić w papierowych torbach lub jutowych czy też lnianych workach. Rekomendowane do przechowywania lilii są również ażurowe skrzynki lub pojemniki o małych otworach. Takim cebulą należy zapewnić dobry drenaż powietrze oraz odpowiednią wilgotność. W tym celu cebule kwiatowe powinno się przesypać lekko wilgotnym torfem, piaskiem, trocinami świerkowymi lub korą drzewną. Tak przygotowane rośliny cebulowe umieszczamy w zimnych pomieszczeniach, gdzie optymalna temperatura przechowywania to 4-5 stopni Celsjusza. Przechowywanie cebul lilii nie powinno odbywać się w zbyt wysokiej temperaturze, czyli takiej, gdzie temperatura w pomieszczeniu przekracza 10 stopni Celsjusza, w przeciwnym razie lilie zaczną puszczać pędy. Dobry miejscem na zimowanie takiego materiału sadzeniowego są wszelkiego rodzaju piwnice, garaże czy altany, jednak i tu należy przestrzegać reżimu temperaturowego. Pamiętaj! Nigdy nie przechowuj cebul w plastikowej torbie, to może doprowadzić do ich gnicia, przez co nie będą się nadawały do sadzenia wiosną!
Układanie cebul
Cebulki kwiatowe przygotowane w powyższy sposób najlepiej umieścić w pojemnikach warstwami, przekładając poszczególne poziomy papierem lub gazetą. Poszczególne cebule możesz izolować od siebie suchym mchem. Dodatkowo należy szczególną uwagę zwrócić na torf lub piasek, którym przesypywane są kwiaty. Aby uniknąć chorób grzybowych zwróćmy uwagę na źródło, z którego pochodzi materiał torfowy oraz piasek. Jeżeli nie jesteśmy pewni możemy domowym sposobem odkazić posiadany materiał poddając go w piekarniku działaniu wysokiej temperatury. Możemy również zastosować na nie preparat grzybobójczy.
Przechowywanie lilii w domu – czego unikać a co koniecznie trzeba zrobić
- Zasada mówi jasno: nigdy nie przechowuj cebul kwiatowych z owocami i warzywami, ponieważ wydzielają one etylen niekorzystnie oddziaływujący na cebulki.
- Przesegreguj cebule – zrób to, aby uniknąć zarażania chorobami, szczególnie grzybowymi, innych okazów. Po nowym zakupie należy również odizolować lilie od już posiadanych, aby zobaczyć czy na pewno są zdrowe.
- Nie należy dokładać świeżych cebulek do już przechowywanych bezpośrednio po wykopaniu. Najpierw podsusz je prze około siedem dni w wyższej temperaturze i niskiej wilgotności powietrze w pomieszczeniu. To zapobiegnie ewentualnemu gniciu cebul.
- Temperatura powietrza w pomieszczeniu nie może spaść poniżej 3 stopni Celsjusza. To może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń cebul.
- Przeglądaj przechowywane lilie zimą i oddzielaj ewentualnie uszkodzone okazy.
- Oznacz i opisz przechowywany materiał do sadzenia. Pomoże to odróżnić odmiany.
- Nie odłupuj zdrewniałych łusek, to m.in naturalna ochrona tych roślin.
- Cebul nie podlewamy, nie sadzimy na całą zimę w doniczkach oraz nie przechowujemy na otwartym terenie.
Kwiaty cebulowe, a szczególnie lilie to proste a jednocześnie wymagające rośliny, które musimy przechowywać zimą w domu. Jednak już wraz z nadejściem wiosny możemy wrócić do ich ogrodowej uprawy czy posadzić w donicach i już wkrótce cieszyć się ich pięknym i obfitym kwitnieniem.