Zaznacz stronę

Niepożądane dźwięki dochodzące zza ściany mogą skutecznie uprzykrzyć życie. Dowiedz się, jak tanio i skutecznie wyciszyć sypialnię, aby pozbyć się hałasów dobiegających z zewnątrz. Poznaj także kilka sposobów wyciszania pomieszczeń, które nie wymagają poważnych prac remontowych.

Mieszkanie w bloku, lub kamienicy, często wiąże się z tym, że zamiast błogiej ciszy, słuchamy głośnych rozmów sąsiadów lub szumu jeżdżących samochodów. Na akustykę pomieszczenia wpływa technologia, w jakiej powstał budynek. Duży wpływ na rozchodzenie się dźwięków i pogłos ma także sama aranżacja wnętrza oraz jego powierzchnia. Istnieją różne sposoby na to, aby radzić sobie z hałasem, zarówno z zewnątrz, jak i z wewnątrz naszego mieszkania. Oto kilka z nich.

Panele akustyczne, które pochłaniają dźwięki

Panele akustyczne powstały głównie na potrzeby rynku muzycznego. Na początku stosowano je tylko w studiach nagraniowych, salach prób itp. Od pewnego czasu na rynku dostępne są także panele przeznaczone do różnorodnego użytku, w wielu kształtach i kolorach. Plusem tego rozwiązania jest szybki i łatwy montaż. Panele czy nieco większe maty można przykleić bezpośrednio do ściany. W większości przypadków wystarcza zwykły klej w sprayu. Materiał, z którego wykonane są panele ścienne ma bardzo dobre właściwości akustyczne. Izoluje hałasy z zewnątrz i jednocześnie pochłania dźwięki wewnątrz. Dostępność wielu kolorów i wzorów sprawia, że panele pełnią także funkcję dekoracji. Niektóre z nich możemy wykorzystać także na suficie.

Sufit podwieszany, aby tłumić dźwięki z góry

Dobry sposób na izolację akustyczną ale także interesujący motyw w projektowaniu wnętrz to znane od dawna podwieszane sufity. Nie tylko wygłuszają wnętrze, izolują od hałasów z góry, ale także dają możliwość zatuszowania mankamentów konstrukcji i ukrycia instalacji. Aby zwiększyć izolacyjność akustyczną przestrzeń pomiędzy sufitem a podwieszoną płytą warto wypełnić materiałem ociepleniowym, np. wełną mineralną.

To rozwiązanie nie nadaje się jednak do każdego mieszkania. Lepiej nie planować podwieszanego sufitu w niskich wnętrzach. Trzeba pamiętać, że wprowadzenie tego elementu wiąże się z pracami remontowymi i kosztami. Ale za to w wysokich wnętrzach taki sufit ma dużo więcej zalet niż wad. Dodatkowym atutem jest to, że pozytywnie wpływa na utrzymanie ciepła w domu lub kamienicy. Docenić trzeba także właściwości dekoracyjne. W nowoczesnych projektach podwieszany sufit staje się miejscem do efektownej ekspozycji oświetlenia lub ukrycia karniszy.

Wyciszenie drzwi do sypialni, gdy niechciane dźwięki pochodzą z mieszkania

Niechciane dźwięki nie muszą zawsze przedostawać się z sąsiedniego mieszkania lub z zewnątrz. Czasem sypialnia wymaga izolacji od zbyt głośnych hałasów z wnętrza naszego własnego domu. W zależności od układu można pomyśleć ponownie o wygłuszeniu ścian, albo zdecydować się na wyciszenie drzwi. To drugie jest dużo szybsze i tańsze, a może skutecznie pomóc w utrzymaniu ciszy we wnętrzu sypialni. Pierwszym sposobem, aby to zrobić jest tapicerowanie. Można je zlecić profesjonaliście lub gotową tapicerkę kupić w sklepie. Pomiędzy drzwiami a tapicerką będzie znajdować się gąbka lub pianka, która wytłumi dźwięki w pomieszczeniu. Dobrze dobrane obicie drzwi w sypialni będzie także elementem dekoracyjnym. Wybrać można również maty wygłuszające przeznaczone do naklejenia na drzwi. Warto pamiętać, że czasami nadmierne przenikanie dźwięków przez drzwi wynika z ich nieszczelności. Wtedy, aby poprawić sytuację, wystarczy dobrze dopasowana uszczelka drzwiowa.

Dywan i tapeta, czyli jak szybko i tanio wyciszyć pokój

Tak jak pisaliśmy na samym początku – duże znaczenie dla rozchodzenia się dźwięków w naszej sypialni ma jej aranżacja. Jednym z najważniejszych elementów jest podłoga, a dokładnie to, z czego została wykonana. W większości przypadków dowiadujemy się o tym, gdy wprowadzamy się do mieszkania, a wtedy na wymianę podłogi jest już za późno. Na szczęście łatwym sposobem na wyciszenie jest zastosowanie dywanów. Miękki i puszysty dywan, dopasowany do wystroju, przyda się w każdej sypialni. Zwłaszcza jeżeli wykonany jest z wełny, ma dużą grubość i odpowiedni ciężar. Dobrze niweluje pogłos i pochłania drgania. Oprócz tego poprawia komfort termiczny i jest przyjemny dla bosych stóp.

Możliwe jest także wygłuszanie ścian przy okazji dekorowania sypialni. Wystarczy zastosować piękną, nieco grubszą tapetę. Wzory na ścianach są bardzo modne i potrafią odmienić charakter wnętrza. Aby zadziałać jeszcze skuteczniej można zdecydować się także na specjalistyczną tapetę akustyczną. Ciekawym rozwiązaniem są też okładziny ścienne wykonane z korka. Nie będą oczywiście pasować do każdego wystroju, ale w wielu sypialniach stworzą niepowtarzalny klimat.

Na współczynnik hałasu i rozchodzenie się dźwięków ogromny wpływ mają także zasłony. Sypialnia jest idealnym miejscem, w którym można powiesić te grube i ciężkie. Zasłony welurowe nie tylko wygłuszą sypialnię, ale także dają niesamowity efekt estetyczny.

Płyty akustyczne z wełną mineralną – komfort akustyczny dla całego domu

Ostatnia propozycja na to jak dobrze wyciszyć sypialnię lub inne miejsce w domu to płyty akustyczne. Ich montaż trzeba jednak zaplanować na samym początku budowy domu lub podczas generalnego remontu mieszkania. Akustyczne płyty g-k montuje się w przypadku konstrukcji szkieletowej. W mieszkaniach pojawia się ona przegrodach działowych. W domach może występować także w ścianach nośnych. Płyty te mogą zastąpić tradycyjne elementy gipsowe, które stosuje się zazwyczaj. Ich montaż nie różni się niczym. Natomiast powierzchnia pomiędzy płytami zostaje wypełniona wełną mineralną.

Sprytne patenty na to jak jeszcze można wyciszyć sypialnię

Na rozchodzenie się dźwięków w pomieszczeniu ma wpływ wiele czynników. Na koniec warto wspomnieć o tym, że czasami decydują o tym drobiazgi. Na początku warto drobiazgowo sprawdzić okna w sypialni. Czy są odpowiednio uszczelnione? Jeżeli nie, lepiej to zrobić. Uszczelki pomogą odizolować hałasy z zewnątrz oraz poprawią utrzymanie ciepła. Odbijanie dźwięków ograniczają wszystkie tekstylia. Tak jak pisaliśmy wcześniej – warto stosować dywany i zasłony. W eklektycznych i ekstrawaganckich projektach mogą sprawdzić się kilimy ścienne lub inne tkaninowe dekoracje. Tekstylna ozdoba może również zawisnąć pod stropem, zwłaszcza tam, gdzie widać elementy wschodnie i egzotyczne. Wyciszyć sypialnię pomogą także wszelkie obrazy czy grafiki. Wszystko to, co może znaleźć się na ścianie poprawia warunki akustyczne.