Zaznacz stronę

Sprzedaż lub zakup garażu to nie taka łatwa sprawa. Konieczne jest dopilnowanie kilku formalności. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na ten temat, aby bez problemów móc dysponować nową nieruchomością. 

Sprzedaż i zakup garażu 

Wiele osób jest zainteresowanych kupnem garażu. Dzieje się tak przede wszystkim wtedy, gdy brakuje miejsca na posesji na przechowywanie najważniejszych rzeczy czy po prostu zaparkowanie samochodu. Szukając ofert tego typu warto np. rozpocząć od spaceru po okolicy lub zapoznać się z ogłoszeniami dostępnymi w Internecie. Garaże, a także miejsca postojowe na sprzedaż są dostępne na wielu portalach. Warto wybrać takie, które spełniają oczekiwania i znajdują się w dogodnej lokalizacji. Przed zakupem trzeba także sprawdzić jaki jest stan nieruchomości. Jest to bardzo ważne. 

Jakie dokumenty należy sprawdzić przy zakupie garażu?

Chcąc kupić garaż należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim należy się upewnić czy dokładnie ten sam, opisany w ogłoszeniu lokal jest naprawdę przedmiotem sprzedaży. Należy też sprawdzić, czy ogłoszenie dotyczy samego budynku, czy także przylegającego do niego gruntu. 

W niektórych sytuacjach okazuje się, że garaż stoi na działce, która jest w dzierżawie np. od gminy. W takiej sytuacji przed zakupem należy się upewnić m.in. od kiedy obowiązuje umowa dotycząca dzierżawy, a także jakie opłaty się z nią wiążą i czy jest możliwość przeniesienia jej na inne osoby. Bardzo ważne mogą się też okazać informacje dotyczące tego jakie są plany gminy w stosunku do danego terenu po tym, jak umowa dzierżawy wygaśnie – z pewnością, nikt nie chciałby kupować garażu, tylko po to, żeby się okazało, że po jakimś czasie będzie go musiał odsprzedać pod budowę nowego osiedla. 

Tego typu informacje i wszelkie kwestie formalne można sprawdzić przeglądając księgi wieczyste. Jeśli garaż został uznany za odrębną nieruchomość z całą pewnością posiada swój odrębny dokument. Właściciel powinien wiedzieć jaki jest numer księgi wieczystej, do którego dostęp można otrzymać przez portal Elektronicznych Ksiąg Wieczystych Ministerstwa Sprawiedliwości. Oczywiście można także skorzystać z tradycyjnej formy sprawdzenia sytuacji formalnej nieruchomości w sądzie rejonowym. 

Legalny zakup garażu 

Przed zakupem garażu należy także upewnić się czy w ogóle został on zbudowany zgodnie z prawem. Informacje na ten temat są dostępne w Urzędzie Miasta w wydziale geodezji. Udając się tam, można na specjalnych mapkach sprawdzić, czy garaż na pewno został postawiony zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub czy wydana została zgoda na posadowienie na gruncie. 

Podatek od garażu 

Warto zaznaczyć, że jeśli dany garaż na stałe został związany z gruntem to osoba, która go kupuje musi zapłacić podatek od nieruchomości. Czasem jednak związanie z gruntem jest kwestią sporną. W zdecydowanej większość przypadków, tylko proste zabudowy blaszane nie są uznawane za związane z gruntem. Pozostałe budynku są objęte podatkiem. W niektórych gminach nawet blaszaki są traktowane jak nieruchomości. Dlatego, aby nie mieć żadnych wątpliwości warto po prostu zapytać w Urzędzie Gminy lub Miasta. 

Garaż, który jest osobną nieruchomością wiąże się z koniecznością zapłacenia podatku 10 razy większego, niż w przypadku garażu będącego częścią większego zabudowania. Różnice są naprawdę zauważalne. 

Dokumenty u notariusza

Przy zakupie nieruchomości, nawet takiej jak garaż, bardzo ważną rolę odgrywa notariusz. Dzięki niemu można mieć pewność, że umowa kupna jest ważna i zgodna z prawem, a wszystkie dokumenty są wiarygodne. Urzędnik dba o bezpieczeństwo i interesy jednej i drugiej strony. Kupujący dany obiekt, musi zadbać o wiele mniej kwestii. Przede wszystkim powinien on dostarczyć do notariusza stosowne dokumenty bankowe związane z zakupem nieruchomości oraz ewentualnie umowę majątkową małżeńską, gdy ustanowiono rozdzielność majątkową. Niekiedy wymagane są także inne dokumenty jak np. zaświadczenie dotyczące tego, czy nieruchomość znajduje się w obszarze rewitalizacji oraz czy nie występują zaległości w jakichkolwiek opłatach. 

Zakup garażu, mimo, że jest to dość mały obiekt budowalny, powinno się odbyć z dbałością o wszelkie szczegóły. Aby mieć pewność, że proces zakupu przebiegnie zgodnie z prawem i wszystkie dokumenty będą poprawne, należy zasięgnąć pomocy notariusza. W tym celu ważne jest skompletowanie wymaganych dokumentów zarówno przez sprzedającego jak i kupującego.