Zaznacz stronę

Okna złoty dąb nie tak dawno cieszyły się olbrzymią popularnością. Dziś okres ich świetlności już minął, jednak dalej są chętnie wybierane przez wielu inwestorów. Jest to świetna propozycja dla osób, które chcą postawić na rozwiązania tradycyjne lub w budynkach nowoczesnych chcą znaleźć idealne połączenie dla białych elewacji. Warto zapoznać się z najciekawszymi aranżacjami tego typu. 

Okna złoty dąb – charakterystyka 

Okna złoty dąb to bardzo ciekawa propozycja. Jest to odcień bardzo ciepłego brązu z delikatną, ale widzialną domieszką pomarańczy i żółci. Świetnie się on sprawdza, przede wszystkim w budownictwie jednorodzinnym. 

Często na tego typu oknach widoczne są słoje, które są bardzo charakterystyczne dla przekroju dębów. Niekiedy kolor złoty brąz kojarzy się z odcieniami kasztanowymi czy karmelowymi. Nie można więc wskazać jedno koloru tego typu. Producenci oferują bardzo różne rozwiązania. Jednak decydując się na tego typu rozwiązanie, warto do wszystkich okien i drzwi wybrać produkty tego samego rodzaju.

Okna złoty dąb – w połączeniu z jaką elewacją wyglądają najlepiej?

Decydując się na wybranie okien złoty dąb, dobrze jest przemyśleć, jaka elewacja będzie w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem. 

Architekcie uznają, że okna złoty dąb bardzo dobrze komponują się z tynkiem o jasnym kolorze. Można postawić np. na biały tynk, a także dodatkowe, drewniane elementy. Bardzo ciekawie wygląda także połączenie okien złoty dąb, a także jasnych ścian i ciemnego dachu. 

Okna złoty dąb bardzo dobrze wyglądają także w połączeniu z ciepłymi elewacjami jak np. bezowy czy kremowy. Inwestorzy, którzy lubią bardziej eksperymentować, mogą np. połączyć okna tego typu z tynkiem zielonym czy pomarańczowym. Dobrym pomysłem jest też elewacja drewniana czy wykonana z cegły. 

Jakie ściany w salonie z oknami ze złotym dębem?

Wybierając okna złoty dąb warto także wiedzieć jaki kolor ścian będzie się dobrze prezentował we wnętrzach. Takie produkty najlepiej będą pasować z salonami urządzonymi w sposób klasyczny. Można je połączyć z klasycznymi aranżacjami, czyli np. ścianami bezowymi, białymi czy jasnobrązowymi. Oczywiście niezwykle ważne jest także dobranie podłogi o odpowiednim odcieniu. 

Można także wybrać okna, które na zewnątrz mają inne okleiny niż wewnątrz. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie. W takiej sytuacji ze strony zewnętrznej można postawić na klasyczny złoty dąb, a wewnątrz nieco łatwiejszy w aranżacji kolor szary, biały czy antracytowy. Wybór takich podwójnych okien daje naprawdę duże możliwości aranżacyjne. 

Okna złoty dąb – czy są w modzie?

Jak wspomniano wcześniej okna koloru złoty dąb były niezwykle popularne kilka sezonów temu, jednak dzisiaj także są modne i sprzedają się bardzo dobrze. Jest to często główny wybór osób, które lubią ciepłe odcienie brązu. 

Okna złoty dąb można więc zobaczyć w wielu nowych budynkach jednorodzinnych, a także w starszych, remontowanych domach, w których postawiono na białą elewację. Sklepy zajmujące się sprzedażą okien, zaznaczają, że produkty typu złoty dąb znajdują się naprawdę wysoko na liście sprzedaży. 

Okna a idealna podłoga 

Wybierając okna złoty dąb, trzeba zwrócić szczególną uwagę nie tylko na to, aby pasowały do ścian i elewacji, ale także na wybór idealnej podłogi. Aby tego dokonać można kierować się jedną z trzech popularnych zasad. 

Pierwsza z nich wiąże się z harmonią monochromatyczną i polega na tym, że zarówno podłogi jak i okna powinny być w tym samym kolorze, ale innych odcieniach. Dzięki takiej zgodności można cieszyć się dużą harmonią i spójnością. 

Inną możliwością jest zestawienie analogiczne, czyli łączenie kolorów na zasadzie barw, które leżą obok siebie na kole barw, mają podobną temperaturę, a także nasycenie. Dzięki temu można uzyskać ciekawe zestawienie, które będzie z jednej strony spójne, a z drugiej delikatnie zróżnicowane. 

Można też zdecydować się na połączenie dopełniające, polegające na wyborze dwóch barw, które na kole barw są ułożone na przeciwko siebie. Jasna podłoga i ciemniejsze okna lub odwrotnie pozwala stworzyć naprawdę ciekawą kompozycję. 

Okna złoty dąb to bardzo ciekawa propozycja. Sprawdzają się one w najróżniejszych aranżacjach i można je wkomponować w różne zestawienia kolorystyczne. Decydując się na takie rozwiązanie, należy dobrze przemyśleć zarówno dobór koloru elewacji jak i ścian wewnętrznych oraz podłóg. Bardzo ciekawe są okna z innymi okleinami na zewnątrz a innymi wewnątrz. Dają one szersze możliwości aranżacyjne.