Zaznacz stronę

Każdy właściciel ogrodu chce cieszyć się jego piękną roślinnością niezależnie od miejsca posadzenia roślin. Sprawdź jakie krzewy ozdobne przetrwają suszę i będą dobrze rosły na suchym stanowisku. Wybierając rośliny do ogrodu musimy zwracać miejsce na stanowisko, w którym dane będzie rosnąć poszczególnym okazom. Uprawa powinna być dostosowana tak, aby rośliny mogły ukazać swój pełny potencja w kwiatostanach czy po prostu zieleni liści. Oto rośliny, które sprawdzą się na najbardziej nasłonecznionych rabatach.

Rośliny w ogrodzie odporne na suszę – przetrwają nawet w pełnym słońcu

W dzisiejszych czasach, gdy lata są niezwykle gorące, a deszczy spada niewiele coraz więcej właścicieli ogrodów decyduje się na odporne na suszę krzewy ogrodowe, byliny czy kwiaty. Odpowiedni dobór roślin ogrodowych pozwala znacznie ograniczyć podlewanie, a mimo to rośliny pięknie kwitną i są ozdobą naszych słonecznych ogrodów. Warto jednak zaznaczyć, że mówiąc o roślinach odpornych na suszę nie mamy tylko na myśli sukulentów czy inne rodzaju roślin sadzonych na skalniak, ale roślin ogólnie mogących przetrwać krótkotrwałą suszę, kochających słońce lub o takim systemie korzeniowym, którego pędy sięgają na tyle głęboko, żeby roślina mogła pobierać dostateczne ilości wody.

Byliny i kwiaty – sadzenie roślin w słonecznym ogrodzie

Byliny to główna grupa roślin lubiących słońce i jednocześnie dość odpornych na suszę. Wyróżniamy wśród nich rośliny jednoroczne, dwuletnie lub wieloletnie. Każdy domowy ogrodnik sam musi dobrać rośliny pasujące do swojego ogrodu, a o to kilka z nich:

  • Chaber bławatek – dorasta do 20-80 cm wysokości, obficie kwitnie i niezwykle dobrze czuje się na stanowiskach słonecznych. Nie potrzebuje specjalistycznej gleby, poradzi sobie na jałowych ziemiach, bardzo łatwy w pielęgnacji.
  • Kocanki ogrodowe – dorastają nawet do 1 m wysokości i najlepiej czują się na mocno nasłonecznionych rabatach. Dają piękne kwiaty, które możemy wykorzystać do bukietów.
  • Krwawnik wiązówkowaty – roślina kwitnąca na żółto, łatwe w uprawie kwiaty. Odporne na niedobory wody oraz przemarzanie.
  • Jeżówka purpurowa – to królowa wśród bylin, o długim okresie kwitnienia od czerwca do października. Bardzo dobrze znosi wysokie temperatury. Dodatkowo stosunkowo dobrze znosi mrozy.
  • Goździk ogrodowy – to roślina dwuletnia, ozdobna, o wonnych kwiatach. Może być sadzona na słonecznych rabatach czy w donicach na tarasach. W zależności od odmiany kwiaty mogą być w kolorze różowym, czerwonym lub lawendowym.

Krzewy i drzewa – rośliny lubiące słońce

Ta grupa roślin jest bardzo prosto pozwala się uprawiać a ich kompozycje stanowią przepiękne tło dla pomniejszych kwiatów czy bylin. Niektóre rośliny kochające słoneczne stanowiska nie są odporne na mróz. Dlatego też warto ich nasadzenia zaplanować od strony południowej, strona północna może być dla nich zbyt zacieniona. Wybierając krzewy i drzewa oprócz ich odporności na intensywne słońce i suszę należy dobrać ich wielkość do możliwości naszego ogrodu i naszych umiejętności ogrodniczych. To kilka z naszych propozycji roślin na słońce:

  • Budleja Davida – wiechowate przewieszające się kwiatostany o fioletowym kolorze. Kwitną obficie i bardzo szybko rosną dorastając do nawet 2-3 metrów. Nadają się jako „tło” do rabat bylinowych.
  • Magnolia – występuje w dwóch rodzajach wysokościowych od 1,5 do 2 m oraz od 4 m do 8 m. Wiele gatunków tego krzewu kwitnie jeszcze przed rozwojem liści. Nie potrzebują dużej ilości światła.
  • Sumak octowiec – to roślina, której pierzaste liście w pewnej fazie zmieniają zieleń na czerwony kolor. Kolbowate kwiatostany o charakterystycznym odurzającym zapachu bardzo dobrze radzą sobie z odstraszaniem komarów. Sumak wymaga silnie nasłonecznionego stanowiska. Chcąc sadzić sumak w swoim ogrodzie warto dowiedzieć się na ile wybrana odmiana jest ekspansywna. Sumak dobrze sprawdza się jako roślina parkowa.
  • Brzoza brodawkowata – posiada swobodnie zwisające pędy i biało-czarną korę. Jest bezproblemowa w uprawie, a dodatkowo cechuje się bardzo szybkim wzrostem, przez co idealnie nadaje się jako nasadzenie parków. Świetnie sprawdzi się na mocno nasłonecznionych stanowiskach, jednocześnie nie będzie stwarzać problemu, gdy przez większą część dnia pozostanie w cieniu.

Pamiętaj, że wybierając rośliny do swojego ogrodu oprócz zwracania uwagi na dobór odpowiedniej rabaty czy stanowiska należy dobierać je tak aby poszczególne egzemplarze nie tłamsiły się wzajemnie podczas wzrostu. Jeżeli spełnimy te warunki to w reszcie ogranicza nas tylko wyobraźnia!