Zaznacz stronę

Drzewa i krzewy iglaste to popularne rośliny, które prezentują się bardzo atrakcyjnie i są znane praktycznie każdemu. Są one także stosunkowo łatwe w pielęgnacji, dlatego praktycznie każdy może się zdecydować na ich uprawę. Aby jednak uprawa iglaków udała się jak najlepiej, dobrze jest zadbać o właściwe podłoże dla dni. Warto zapoznać się z najważniejszymi zasadami pielęgnacji iglaków.

Jaka ziemia do iglaków będzie najlepsza?

Iglaki to rośliny bardzo specyficzne. Wyglądają one zachwycająco i dają wiele możliwości, dlatego tak często można je spotkać w przydomowych ogródkach. Jak wspomniano wcześniej są one stosunkowo łatwe w pielęgnacji, jednak bardzo ważne jest zadbanie o właściwe podłoże dla nich. Drzewa i krzewy urosną na tradycyjnym podłożu, ale mogą nie być zbyt bujne oraz wyrośnięte.

Warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii dotyczących idealnej ziemi dla iglaków. Przede wszystkim powinna ona być przepuszczalna i nie za bardzo zwarta. Jest to bardzo ważne, ponieważ rozrastające się korzenie potrzebują sporo miejsca i nic nie powinno ich ograniczać. Podłoże dla iglaków powinno być także dość wilgotne, jednak nie powinna w nim stać woda. Dodatkowo cenne jest naturalne nawożenie. Dzięki temu drzewa i krzewy mają dostęp do odpowiednich składników odżywczych. Warto zaznaczyć, że bez względy na to czy sadzi się iglaki w donicach czy po prostu w ogrodzie, warto użyć podobnej ziemi.

Odczyn gleby dla roślin iglastych – sadzenie iglaków w donicy

Chcąc zadbać o odpowiednie podłoże dla iglaków, należy też zadbać o właściwy odczyn gleby. Drzewa i krzewy iglaste najlepiej się czują w glebie kwaśnej lub lekko kwaśnej, czyli takiej, której pH wynosi mniej niż 7. Jest to bardzo ważne z powodu kilku aspektów. Przede wszystkim w takim podłożu jest łatwy dostęp do wszelkich składników odżywczych, a także mikroorganizmów, które ułatwiają rozwój roślin, a także przyjmowanie wszelkich ważnych związków i wody.

Z uwagi niskiego pH dla iglaków, a szczególnie dla tui, świerków, cyprysów oraz jałowców idealna będzie szczepionka mikoryzowa.

Należy jednak zaznaczyć, że niektóre iglaste gatunki mają zupełnie odmienne wymagania i nie powinno się ich sadzić na kwaśnym podłożu. Należą do nich m.in. jodła, modrzew, jałowiec, sosna czy cis. W przypadku ich uprawy lepiej sprawdzi się wyższe pH, dlatego ważne jest zwapnianie podłoża mniej więcej co 4 lata.

Jak przygotować glebę pod iglaki?

Idealną ziemię pod iglaki na balkonie można kupić lub przygotować samodzielnie. Gotowe mieszanki oferowane przez sklepy ogrodnicze są bogate we wszystkie najważniejsze składniki odżywcze. Można powiedzieć, że są one szczególnie polecane w przypadku sadzonek w pojemnikach, ponieważ nie potrzeba zbyt dużo mieszanki, co przekłada się na korzyści finansowe. Oczywiście sadząc iglaki w ogrodzie także można stosować gotowe produkty, jednak z uwagi na to, że może być potrzebne dużo więcej ziemi, takie rozwiązanie nie zawsze opłaca się finansowo.

Chcąc samemu przygotować podłoże pod iglaki, przede wszystkim przyda się torf. Poprawia on strukturę ziemi, a także pełni funkcję rezerwuaru wody. W swoim składzie torf posiada sole kwasów humeinowych, co dodatkowo sprawia, że jest to prawdziwa skarbnica najważniejszych składników odżywczych.

Podstawową możliwością jest wymieszanie torfu i ziemi ogrodowej w proporcjach 1:1. Jest jednak możliwość stworzenia bardziej skomplikowanych i zaawansowanych mieszanek. Aby pH było większe oprócz ziemi i torfu, warto też dodać startą kredę lub zakupiony w sklepie, specjalny nawóz mający w swoim składzie wapień i magnez. Kolejnym ciekawym składnikiem jest tzw. glinka krzemianowo – glinkowa, czyli związek dzięki, któremu więcej wody może się zachować w podłożu, a dodatkowo wzrost rośliny jest znacznie ułatwiony i przyspieszony. Specjaliści zajmując się ogrodnictwem podkreślają, że stosowanie glinki jest konieczne, jeśli sadzi się rośliny w miejscach suchych i bardzo narażonych na działanie promieni słonecznych.

Inne ważne elementy pielęgnacji i sadzenia iglaków

Oprócz przygotowania właściwego podłoża, dla prawidłowego wzrostu i rozwoju iglaków konieczne jest również zastosowanie kilku innych zabiegów pielęgnacyjnych, które jedna nie są zbyt skomplikowane.

Pierwszą kwestią jest podlewanie zasadzonych roślin. Szczególnie na początku zaleca się obfite podlewanie drzew i krzewów, tak aby gleba w donicach na balkonie i tarasie przesiąkła. Łatwo ocenić konkretną ilość, ponieważ nadmiar wody po prostu wypłynie dołem.

Kolejnym zadaniem jest nawożenie roślin. Nie trzeba robić tego często. W trakcie pierwszego roku po zasadzeniu drzewek, należy nawozić je połową dawki, którą zaleca producent specyfiku. Pierwszy raz aplikowanie nawozu warto przeprowadzić po około miesiącu od zasadzenia. Jest to średni czas potrzebny na ukorzenienie. Bardzo ważne jest także to, że jeśli sadzi się rośliny w lecie nie powinno się ich nawozić mieszankami mającymi w składzie azot.

Kolejną ważną kwestią jest też przycinanie roślin. Dzięki takiemu działaniu będą one miały odpowiedni kształt, a także wielkość, co ma szczególne znaczenie w przypadku egzemplarzy sadzonych w donicach.

Na koniec warto wspomnieć, że bardzo ważne jest także właściwe przygotowanie iglaków do zimowania. Można np. je owinąć włókniną lub innym podobnym materiałem zapewniającym izolację, lub zakopać donice w ziemie. W ten sposób system korzeniowy będzie solidnie zabezpieczony przed niższymi temperaturami.

Zadanie o właściwą glebę dla iglaków sadzonych w donicach to bardzo ważna kwestia. Dobrze jest przygotować idealną mieszankę, dzięki której roślina będzie miała dostarczane najważniejsze składniki odżywcze. W sklepach ogrodniczych można ją także kupić. Dodatkowo regularne czynności pielęgnacyjne czyli podlewanie, nawożenie czy przycinanie sprawi, że sadzonki będą się prezentować naprawdę atrakcyjnie i z sezonu na sezon będą coraz bardziej okazałe. Krzewy i drzewa iglaste, o które się dba we właściwy sposób z pewnością ozdobią swoim urokiem każdy ogród czy taras.