Zaznacz stronę

Aranżacja małego ogrodu przydomowego obejmuje nie tylko trawnik. Jeśli kupiłeś segment szeregowca w 2022, zostało Ci jeszcze zapewne urządzenie małego ogrodu. W dzisiejszym artykule przedstawiamy Ci kilka wskazówek, które ułatwią Ci to zadanie.

Mieszkańcy domów w zabudowie szeregowej zwykle dysponują niewielką przestrzenią z tyłu domu, na dodatek często w kształcie wąskiego pasa ziemi. Warto dobrze przemyśleć zagospodarowanie jej, tak aby stworzyć przydomowy ogródek, który stanie się miejscem relaksu dla całej rodziny w pięknym otoczeniu.

Projekt małego ogrodu to wyzwanie

Już na etapie szukania projektu małego ogrodu przy szeregowcu dobrze jest przemyśleć wszystkie jego zalety i ograniczenia. Niewielka przestrzeń może być zaletą, jeśli nie mamy zbyt wiele czasu na prace wokół domu. Nowoczesny ogród nie wymaga zbyt wielu zabiegów, o ile zostanie prawidłowo zaprojektowany i zagospodarowany. Dobrze jest więc właściwie przygotować podłoże, rozłożyć geowłókninę, czy wybrać gatunki roślin niewymagające częstych zabiegów.

Aranżacja ogrodu uwzględniająca podział na strefy

Projekt i aranżacja ogrodu przy zabudowie szeregowej powinny uwzględniać kształt działki. Jeśli mamy nieduży kwadratowy trawnik, będziemy się starali optycznie powiększyć przestrzeń. Większość małych ogródków to jednak prostokąty, które warto podzielić na strefy. Podziały powinny przebiegać w poprzek, aby sprawiać wrażenie szerszej przestrzeni. Warto też zrezygnować z zasad symetrii, wprowadzić linie skośne czy pofalowane (na przykład przy pomocy ścieżek). Dzięki takim zabiegom będzie wydawał się on optycznie większy, a także ciekawszy, pełen zakamarków. Można wówczas jeden fragment ogrodu przeznaczyć na wypoczynek, inny na warzywniak, a w jeszcze innym usytuować miejsce zabaw dla dzieci.

Czym ogrodzić mały ogród?

W przypadku ogrodzenia również wiele zależy od wymiarów i kształtu działki. Jeśli dysponujemy dłuższym kawałkiem ziemi, możemy dookoła posadzić tuje. Rosną one szybko i w krótkim czasie zapewniają pożądaną prywatność. Z drugiej strony mocno rozrastają się na boki i zacieniają sporą część przestrzeni. Niewielki ogród można tez z powodzeniem odgrodzić ozdobnymi trawami. Są one efektowne, a do tego często mrozoodporne. Poza roślinami w roli ogrodzenia dobrze też sprawdzają się wszelkie parkany i przepierzenia drewniane. Dają one poczucie lekkości i nie zajmują tyle przestrzeni, co ogrodzenia murowane, a jednocześnie pozwalają oddzielić się od sąsiadów.

Projekt ogrodu musi zawierać taras ogrodowy

Żeby niewielki ogródek dobrze spełniał swoją rolę, powinien zawierać chociaż mały taras. Warto pomyśleć o tym, jak zacienić go w upalne dni – postawimy parasol, zbudujemy pergolę czy posadzimy niezbyt wielkie drzewko? Możemy też wykorzystać istniejący kawałek muru, by rozciągnąć efektowny żagiel. Drewniany taras z pewnością będzie wyglądał na przytulny, ale warto też rozważyć opcję wykorzystania elementów kompozytowych, które są równie estetyczne, a na pewno dużo trwalsze. Oczywiście na tarasie musi znaleźć się miejsce na wygodne siedzisko, które pozwoli cieszyć się upragnionym wypoczynkiem.

Zasady sadzenia roślin, czyli gdzie kwiaty, a gdzie krzewy ozdobne?

Projektowanie ogrodu w głównej mierze składa się z planowania roślinności. Wystarczy kierować się kilkoma zasadami i przeprowadzić nasadzenia we właściwym terminie. Przede wszystkim większe rośliny powinny stanowić tło dla mniejszych. Taki układ wprowadzi wrażenie większej przestrzeni. Do tego kolorowe rośliny pięknie prezentują się na tle ciemnej zieleni krzewów.

Donice, skrzynki, murki

Urządzając mały ogród przy szeregowcu należy przede wszystkim pamiętać, że musi on być dopasowany do wielkości parceli, jaką dysponujemy. Dlatego jeśli nie mamy zbyt wiele miejsca na nasadzenia, warto wprowadzić inne elementy. Rośliny doniczkowe ustawione na parapetach domu, na murkach czy na podłodze tarasu będą stanowiły piękną ozdobę. W dużych kamiennych donicach możemy umieścić różne rodzaje kwiatów, roślin kwitnących czy traw ozdobnych. Możemy zaprojektować mały ogród tak, aby stanowił cichy zakątek, który będzie nas otulać w letnie dni.